Posted on Leave a comment

Moje zadnje priprave na porod oziroma porodni maraton

 

V zadnjem obdobju nosečnosti se fokus usmeri proti porodu. Bo bolelo? Kateri so najboljši porodni položaji? Kako mi partner pri tem lahko pomaga? Katera porodnišnica je najprimernejša zame.. Pa tudi, kako se znebiti zatekanja nog, otrdevanja trebuha, bolečin v križu in medenici, diastazi rektusov in na splošno, kako shajati s tako velikim trebuhom!

 

Porod bi lahko primerjali z maratonom ali z odpravo na Triglav. Poznate koga, ki bi šel na maraton brez predhodnih priprav?

 

Priprave za maraton zahtevajo veliko treningov. Priporoča se, da tekači začnejo redno trenirati 12 do 20 tednov pred dogodkom in povprečno tedensko pretečejo 40 do 50 kilometrov ter prilagodijo tudi prehrano, da pripravijo svoje telo za 4 do 5 ur trajajoč fizični napor.

 

Porod lahko traja tudi do 10x dlje od maratona, pa vseeno zanj ne velja splošno prepričanje, da se mora ženska nanj posebej pripraviti.

 

In tu ne gre ‘samo’ za porod, ampak za poporodno obdobje, kjer mora biti ženska močna in fit, da lahko okreva, s svojim telesom hrani še eno bitje in nosi otroka ure in ure v prisilnih držah.

 

To je približno tako, kot bi od vas po maratonu zahtevali, da greste še prehodit slovensko planinsko transverzalo.

 

S pripravami na porod torej začnite dovolj zgodaj, prav tako s pripravami na nosečnost, če se niste noseči.

 

Katere vaje za nosečnice so mi najbolj ustrezale v zadnjem trimesečju?

 

 

Raztezne vaje, ki vključujejo zakonitosti delovanja elastičnih fascij so mi nudile več prostora v lastnem telesu, manj oz nič bolečin v križu, več prostora za plod, relaksacijo uma in telesa.

Vaje so bile posledično tudi vedno uvodni del na naših vadbah za nosečnice v mini skupinah!

Razišči, kaj je bistvo vadbe za nosečnice!

 

Kako sem pripravljala presredek na porod?

 

Kako najbolj učinkovito izisnemo plod in z najmanj posledicami na presredku in mišicah medeničnega dna?

Oh, kako sem hvaležna za lastno izkušnjo vaginalnega poroda, pa čeprav me je babica v ljubljanski porodnišnici prisilila v iztis na hrbtu!

 

Kako sem vadila dihanje?

 

Ne vem, kako bi ‘zgurala’ tole nosečnost in tudi porod brez fitnes žoge! Na njej sem sedela, se razgibavala, mehčala presredek (s terapevtsko masažno žogico) in predihala popadke v aktivni fazi poroda. Poglejmo si KAKO!

 

Kako sem se pripravljala na iztis?

 

 

Kako sem uporabljala veliko žogo?

 

 

Zakaj ne bi mogla ‘preživeti’ brez masažnih žogic?

 

 

Sploh ne vem, kako sem prvo nosečnost preživela brez teh čudežnih MASAŽNIH ŽOGIC! Ni čudnega, da sem imela bolečine v medenici in še kje.. Tokrat sem se z njimi masirala skozi celo nosečnost, imela sem jih v porodnišnici med porodom (stiskala pod stopali ali v rokah), nato pa še na oddelku, kjer je neudobna postelja v kombinaciji z dojenjem pustila svoj pečat.. Trenutno pa si z njimi lajšam napetost med lopaticami in v križu.. dojenje nedonošenčka je namreč delo 24/24! Vsakič me odrešijo zakrčenih mišic in fascij, pa čeprav se masiram le pet minut! 

 

Zakaj obstaja pregovor ‘One inversion a day keeps cesarean away’?

 

Od dvajsetega tedna nosečnosti dalje je bil spodnji položaj na sliki moj vsakodnevni 30 sekundni položaj! Škoda, da pozicije ‘forward leaning inversion’ nisem poznala že v prvi nosečnosti. Pri Spinning babies imajo dejansko rek: ‘One inversion a day keeps cesarean away!’ In je res delovalo! Rodila sem VBAC – vaginalno po carskem rezu!  Preberi MOJO PORODNO ZGODBO!

 

Epiduralna analgezija DA ali Ne?

 

Je porodna bolečina nekaj, kar lahko v sodobnem medikaliziranem svetu preprosto izbrišemo ali si s tem nakopljemo druge težave?
Kako lahko epiduralna pripelje do carskega reza?
Kako še drugače lahko upravljamo s porodno bolečine in kako nam pri tem lahko pomagajo dihanje, gibanje, masažne žogice in vokalizacija ali vizualizacija?

Posted on 9 komentarjev

Moja VBAC porodna zgodba ‘PER ASPERA AD ASTRA’

 

 

Ne prva ne druga moja nosečnost nista bili planirani. Če bi čakala na ‘pravi’ trenutek, ga verjetno ne bi nikoli dočakala. Na srečo je ‘vesolje’ samo poskrbelo za to za kar sem mu neskončno hvaležna. Mislim, da sta se tudi poteka obeh nosecnosti in način poroda zgodila z razlogom. Prvi porod mi je poleg sina rodil nov poklic, novo poslanstvo in novo življenje.

 

Prvemu porodu težko rečem ‘porod’ v pravem pomenu besede, saj so mi otroka izrezali ven iz trebuha (ne vem zakaj se temu reče carski rez, ko ni prav nič ‘carskega’, če ti otroka vzamejo za dva dni, če mu takoj prerežejo popkovino in če po porodu okrevaš vsaj trikrat dlje). Takrat sem bila sicer hvaležna zanj, misleč, da povečini rešuje življenja mater in otrok. Nisem pa pomislila, kako kaskada porodnišničnih intervencij lahko pripelje do njega. Še posebej v kombinaciji z ležanjem na hrbtu, epiduralno analgesijo in umetnimi popadki – vse prisotno pri mojem prvem porodu.

 

Ker se primarno ukvarjam z vadbo nosečnic in po porodu, sem kmalu s pomočjo še drugih porodnih zgodb začela analizirati, kaj se je dogajalo pri mojem prvem porodu in prepričana sem bila, da bi se vse skupaj lahko končalo brez noža, če bi se le bila pripravila na porod in ne dovolila vseh bolnišničnih intervencij. Ko sem poiskala kopijo porodnega zapisnika, se je pojavil še dodatni dvom, namreč lega otroka je bila ‘vztrajno vzdolžna’, kar pomeni, da je potreben carski rez. Vendar to ne pomeni, da se tega ne bi dalo preprečiti. Sumiti pa sem začela tudi, da imam androidni tip medenice, ki lahko omejuje ali otežuje vaginalni porod,čeprav ima medenica s svojimi sklepi in vezmi neverjetne sposobnosti prilagajanja.. Torej ostalo je veliko odprtega..

 

 

 

V drugo sem v svojem 38 letu starosti neplanirano zanosila 17.12. 2017, na Brinov tretji rojstni dan (!), par mesecev po tem, ko sem si dala odstranit mireno, lokalno intravaginalno hormonsko kontracepcijsko metodo (ugotovila sem, kako škodljiva je lahko). Pozitiven test me je zelo presenetil, prav tako tudi partnerja, ki pa si še enega otroka na žalost ni želel. Sama sem takoj začutila, da mi vesolje pošlja novo življenjsko prelomnico, ki jo želim sprejeti z odprtim srcem. Ko še nisem vedela, da sem noseča, sem si decembra kupila vsa online izobraževanja od Spinning babies in knjigo Understanding the Danger of Cesarean Birth. Hrepenela sem po novih znanjih za moje vadeče nosečnice! Medtem, ko sem sestavljala nove programe za nosečnice, sploh nisem vedela, da sem tudi sama noseča. Na nek način se mi je zdelo, da sem se tako vživela v nosečniški trebušek, da mi je kar ‘sam od sebe’ zrastel. Nič ni bilo lepšega in bolj praktičnega, da sem lahko vso raziskovano materijo občutila na svoji lastni koži. Sedaj, v drugo, sem jo gledala popolnoma drugače..

Takoj sem si rezervirala doulo, Nino Jenštrle, za katero sem od svojih strank izvedela, da jo je potrebno rezervirati takoj, ko zanosiš. Takoj sem tudi z velikim navdušenjem naredila osnutek za čisto nov holistični program za nosečnice Celostna nosečnost in začela snemati vadbene videe. Nabavila pa sem si še veliko dodatne literature, izbrskala porodne filme, se vpisala v Porodne sole.. Kot da bi pripravljala obširno doktorsko nalogo, le da je šlo za moj osebni in hkrati poklicni cilj. Moj osebni cilj je bil VBAC (vaginal birth after cesarean oziroma vaginalni porod po carskem rezu) in vse izkušnje povezane z njim prenesti tudi v program. Povezala sem se s portalom/priročnikom  Babybook za katerega sem začela snemati tedenske vloge (video bloge) s koristnimi praktičnimi nasveti. Napisala pa sem tudi obsežnejši članek, kako se izogniti carskemu rezu.

 

 

Nosečnost je potekala normalno, le močno so se mi stopnjevale težave z dihanjem (kar je slišati na videih!), ki so nastale že pred nosečnostjo. Lastnemu sinu nisem mogla več brati pravljic, enostavno me je preveč dušilo. Tudi delo s strankami je postalo trikrat bolj naporno. Noben specialist ni našel vzroka, le moj manualni terapevt me je samo ‘potipal’ in diagnosticiral težave v obliki fibrozne vene kave pri srcu. Sicer mi težav ni mogel takoj odpraviti, mi jih je pa lajšal.

Nuhalna svetlina je bila izredno slaba, tako da sem se odločila za dodatna testiranja in komaj dočakala nifty izvide.

Na začetku osmega  meseca me je presenetil komarjev pik, ki mi je prinesel boreliozo. Tudi tega mi niso verjeli kar trije splošni zdravniki(!) in me vsakič poslali domov, kar pa so na infekcijski kliniki takoj potrdili! Sledil je štirinajst dnevni jutranji ‘aranžma’ na infekcijski kliniki, kjer sem dobivala antibiotik ceftriakson intravenozno, upajoč da ne bo pustilo posledic na punčki in tudi na meni.

Vse to sem psihično kar dobro prestajala, v oporo mi je bil le moj oče, moj partner me v celi nosečnosti ni enkrat vprašal, kako se počutim ali če kaj potrebujem. V prvi nosečnosti bi me to ‘ubilo’, v tej pa sem imela občutek, kot da bi bila dobila neko nadnaravno moč!

 

SREDI SNEMANJA VIDEA MI JE ODTEKLA VODA..

 


Utrinek z nosečniškega  fotografiranja

 

Drugega in tretjega avgusta sem imela še zadnje snemanje nosečniških videov za program CELOSTNA NOSEČNOST  in pa nosečniško fotografiranje v Studiu Prispodobe. Potem naj bi imela do osmega septembra (PDP) se dovolj časa, da vse skupaj obdelam in se v miru dokončno pripravim na porod. Ta dva dneva sta bila kar intenzivna, saj sem želela s profesionalno frizuro opraviti vse v dveh dneh. Nisem imela časa niti posode pomit! Obleke in pripomočki za fotografiranje/snemanje so bili vsepovsod po hiši, nakar mi je sredi snemanja odtekla voda! “Neee”, sem si rekla, “to ne more biti zdaj!” Pet tednov prezgodaj, doma vse na glavo, torba za v porodnišnico še nepripravljena, jaz še nepripravljena (še dobro, da sem tisti dan snemala dihalne tehnike med porodom in upravljanje z bolečino), videi še nedokončani, posoda umazana..

 

“Mogoče je pa samo malo oteklo in bo nehalo”, sem si delala utvare. Ko sem šla gor po stopnicah spet.. Nov plusk! Nato sem šla po brisačo in.. Spet pljusk! “To je to.. Očitno moram v porodnišnico.” Poklicala sem mojo dulo, ki je na srečo ravno prišla z dopusta. Poklicala sem partnerja, ki se je že odpeljal na Obalo, da se je vrnil v vrtec po Brina. Nato sem poklicala še očeta, da me je peljal v porodnišnico. Vmes mi je srce na glas razbijalo! Oče mi je svetoval naj ležim na levem boku. To je sicer res koristno, če bi slučajno prišlo do zdrsa popkovnice.. Ampak kako naj se drugače človek sploh pripravi na odhod? Na sebi sem imela se vadbeno opremo za snemanje in nič pripravljenega..

Tu je sicer moj seznam, ki pa sem ga že bila spisala..

Še dobro, da sem si že kupila kokosovo vodo in nekaj malega prigrizkov. Hitro sem zagrabila tudi moje terapevtske masažne žogice, vso dokumentacijo, knjigo za branje, nekaj higienskih pripomočkov, telefon, tablico, polnilec in sva šla..

 


Terapevtske masažne žogice, ki so mi lajšale bolečine v porodnišnici, pa tudi celo nosečnost in po porodu.. (Klikni na sliko za video prikaz masaže!)

 

NAMESTO V JESENIŠKO PRIHOD V LJUBLJANSKO PORODNIŠNICO..

 

Spet me je porod presenetil! Prvič tri tedne pred rokom, zdaj pet! Vseeno nisem bila pripravljena. Zopet me je ‘strah’ zagrabil, češ zdaj gre pa zares! Mi bo uspelo roditi vaginalno? Mi bo uspel naravni porod? In kako boleče bo? Kako bom uspela uveljavljat svoje želje, ko grem rodit v Ljubljano, namesto na Jesenice? Kako bom dihala, če še govorit ne morem? Kaj če imam preozko medenico in se kljub vsem vajam in pripravam ne bo ustrezno odpirala? Niti do manualne terapije za poravnanost medenice še nisem prišla, kaj šele do akupunkture – kot sem si zamislila. Tudi zadnjega individualnega srečanja z mojo dulo še nisem imela. Pa pregleda/posveta v porodnišnici zaradi predhodnega carskega reza.. in še kup pregledov.

 

Takoj sem si začela sugerirat, da me tokrat  res ne bo vodil strah. Strah je najslabši sopotnik pri porodu! Začela sem dihati na štetje, kot v videih, ki sem jih ironično ta dan snemala vdih 1, 2, 3, 4, izdih 1, 2, 3, 4.. Takoj sem se pomirila in sprijaznila s situacijo. Tolažila me je misel, da bo otrok manjši in ga bo verjetno  lažje rodit. Ampak hkrati to predstavlja tudi večje tveganje za poškodbe možganov, ker so lobanjske kosti mehkejše.. Pomirjala me je tudi misel, da trebuh ne bo več rasel in bo že kmalu vse za mano, sicer bi me še celih naslednjih pet tednov ali več po malem ‘preganjala’ misel, kako bo šel porod..

 

Ob prihodu v porodnišnico sem bila odprta samo 1 cm, vendar so me vseeno zadržali, ker mi je odtekla voda in ker je odtekla prezgodaj in ker sem imela predhodno carski rez. Ura je bila okoli štiri popoldne. Popadkov takrat še ni bilo. Nekaj časa so me imeli priklopljeno na ctg, da so spremljali otrokovo počutje.

 

PORODNI NAČRT NAJVEČJA NEUMNOST?

 

Nato so predlagali britje in klistir. Obrita sem že bila, za klistir sem bila prepričana, da ga bom zavrnila. Po premisleku, sem se vseeno odločila zanj. Bistveno za naravni porod je bilo, da čim prej dobim svoje popadke in klistir lahko pomaga. Zato sem stisnila zobe in potrpela to zoprno cevko v anus. Medtem, ko sem pospešeno hodila na wc, je prispela tudi moja dula, ki pa je osebje ni najlepse sprejelo. Tudi moja opomba, da nisem imela niti časa natisnit svojega porodnega načrta je pri eni od babic, kateri sem to omenila, povzročila val ogorčenja. Da je to največja neumnost. “Meni zagotovo ne”, sem rekla. “Sicer pa ga imam v glavi in ga bom manifestirala sproti, tekom poroda.”

 

Spodaj si lahko preberete eno naključno mnenje mamice o porodnem načrtu, izraženo na socialnem omrežju Facebook:

 

Daša Zajc Kreščišin “Mislim, da mamice, ki pišete, da je to bedarija, definitivno niste imele travmatične izkušnje od prvič. To je lifetime trauma.

Jaz jo namreč imam.

Moj porodni načrt je predvsem spisek česa ne pustim. Kako bo porod potekal pač ne gre predvideti, vem pa od prvič kako sem trpela, ker se take grozote dogajajo po porodnišnicah, vse jim moramo pustit, bla sem vsa zadeta in nezmožna reči “dovolj,nehajte!”

Tako da, v mojem primeru je še kako prav, da imam črno na belem česar ne pustim.

In porodni načrt je daleč od “brezveze” in “modnih muh”. Je dejstvo, da neko slabo izkušnjo že imaš ali pa jo želiš preprecit, se informiraš, veliko prebereš, veliko pogovarjaš in predvsem veš kaj želiš in kaj ne. Če ne poveš, oni ne morejo vedeti. Porod pa je tvoj, ne njen, ona je v službi, ona bo tvoj porod pozabila v roku dveh ur ali pa še manj, ker se bo že začel nov…in TVOJ porod si boš TI doživljenjsko zapomnila. Imej besedo pri njem.

Babica iz Jesenic je povedala, da raje vidijo, da je porodni načrt spisan, da se prebere kaj mamica želi in če se le da ji ugodijo, vedno seveda ne gre. Zato je zelo pomembno in zaželjeno, da je porodni načrt spisan v smislu : Prosim, da ***** ne naredite, edino v primeru, da presodite, da je nujno…”

Medtem, ko sem hodila na wc in vmes klepetala z Nino, so se popadki počasi začeli stopnjevati. Takrat so bili res kot blažji menstrualni krči, nato vedno močnejši.. Takrat sem še uspela kaj pojesti in biti čisto sproščena, čeprav ne jaz ne Nina nisva mogli dojeti, da se to res dogaja. (S seboj sem imela riževe vaflje oblite s črno čokolado, posušene banane in kokosovo vodo. Škoda, da nisem imela tudi dateljnov ali ananas.)

 

PRVA FAZA PORODA V PORODNI SOBI IN POGAJANJA..

 

Po tuširanju smo šli v porodno sobo. Babica Nina je z vprašalnikom preverjala oziroma sugerirala potek poroda. Jasno sem povedala, da želim naravni porod, da ne želim epiziotomije, da zelim žogo, gibanje.. Ob zavrnitvi epiziotomije je kar visoko povzdignila glas in osorno povedala, da bo rezala, če se ji bo zdelo potrebno. Seveda se nisem strinjala. In ji to še enkrat povedala. Zavedala sem se, da imajo v ljubljanski porodnišnici zelo visoko stopnjo epiziotomije, sploh če primerjamo z Jeseniško porodnišnico. Poleg tega sem rojevala majhnega otroka. Res nobenega razloga za rezanje, sploh pa brez mojega dovoljenja. Njihov odnos mi je dal občutek, kot da oni razpolagajo z mojim telesom in otrokom. Tudi Nina mi je omenila, da česa takega ni vajena na Jesenicah in da je to kršenje človekovih pravic oziroma nasilje nad žensko. Če se ženska res dobro ne pripravi na porod in se ne pozanima o vseh možnih medicinskih intervencijah, sploh ne pride do besede, kaj se bo dogajalo z njenim telesom in otrokom. Nina mi je kasneje povedala, da si je potem druga babica Maruša, ki je bila v naslednji izmeni, pripravila škarje tik ob moj presredek in da bi jo fizično ustavila, če bi me hotela rezat, tako absurdno se ji je zdelo. No, očitno so vse te moje ‘zahteve’ in Ninina prisotnost vseeno obrodili nekaj sadov, saj se me škarje niso niti dotaknile! So se pa dotaknile čisto vseh mamic, ki sem jih potem spoznala tekom bivanja v porodnišnici! Očitno gre za način lažjega porajanja – lažjega in hitrejšega za osebje in ne z vidika koristi za žensko. To je dejstvo, glede na stopnjo epiziotomije v tej porodnišnici. Zakaj le je ta stopnja  v porodnišnici Jesenice ali babiških centrih oziroma pri porodih na domu občutno nižja? Opazila sem tudi, da večjih epiziotomij (tretje ali četrte stopnje) sploh ne zapišejo v porodni zapisnik, saj baje niti niso dovoljene. Tudi ženskam samim ne povejo, koliko so bile dejansko razrezane, ampak samo, da so bile veliko. To je bil primer moje sosede v sobi, ki je na svoj pdp rodila dete popolnoma enakih dimenzij, kot moje nedonošeno, pa so jo tako razrezali, da so jo nato šivali skupaj uro in pol(!)., mamica pa je trpela neznosne bolečine v naslednjih dneh, ki so jo ovirale tudi pri negi otročka in dojenju. Da o dolgoročnih posledicah na funkcionalnost medeničnega dna in mehurja sploh ne govorim.. V porodnem zapisniku pa je pisalo samo epiziotomija, čeprav so ji rekl, da so jo toliko razrezali, da ji ne bodo povedali, koliko.. Se vam zdi to prav?

 

JE KONSTANTEN CTG POTREBEN?

 

Da se vrnem nazaj k porodu.. Ker naj bi bila zaradi predhodnega carskega reza bolj tvegana nosečnica, so me hoteli priklopiti na stalen nadzor s ctg-jem. V bistvu pa to ne bi bilo potrebno, če bi babica skrbela samo za eno nosečnice naenkrat  in ne najmanj tri. Čeprav je bilo rečeno, da imajo prenosni ctg, tega niso imeli. Edina rešitev je bila ‘lulanje’. Za ‘odhod’ na wc, je bilo potrebno izklopiti napravo in iti do konca hodnika. Samo v eno smer sem se srečala vsaj s tremi popadki, tako da je vse skupaj trajalo vsaj pol ure, predno se je tudi babica vrnila me nazaj priklopit. Sprehajanje v času prvih popadkov, ki so sicer že potekali na dve minuti, je bilo zelo blagodejno. Z Nino sva merili popadke kar preko aplikacije, ki sem si jo naložila na telefon ‘Contraction timer’ in ga zelo priporočam za uporabo doma, za lažjo odločitev, kdaj se odpraviti v porodnišnico.

 


Contraction timer (števec za popadke) aplikacija za telefon. V levem stolpcu je dejanski čas (19:15), v drugem stolpcu je trajanje popadkov (42 sek) in v tretjem stolpcu je čas od začetka enega popadka do začetka drugega. (2:13)

 

KAKO SO MI ŽOGA IN ŽOGICE LAJŠALI POPADKE..

 

Kmalu so mi na mojo željo prinesli žogo. Najprej jajčasto, s katero si nisem znala pomagat in nato okroglo z dodatno rjuho. Iz svoje torbe pa sem potegnila še svoje terapevtske masažne žogice. Moč in dolžina popadkov so se hitro stopnjevali. Dvignili sva vzglavje postelje na katero sem se opirala stoje in med vsakim popadkom sem se z boki zibala levo desno, pod stopali pa stiskala žogice. Tako sem izenačevalna bolečino preko drugih delov telesa. Se vedno sem dihala 1 2 3 4 vdih in 1 2 3 4 izdih. Popadku sem dovolila, da se mehko prelije skozi medenico, Nina pa mi je verbalno pomagala ustvarjati konstruktivne misli, ki so odvračale pozornost od popadkov in jim pustilo prosto pot pri njihovem delu. Čeprav sem imela Nino zraven, so mi še vedno odzvanjale njene besede s porodnih delavnic: “Porodna bolečina je zdrava bolečina. Pomaga tvojemu otroku na svet. Če se je ustrašimo oziroma se zakrčimo, se bo stopnjevala, ker bo morala premagovati nove ovire (zakrčeno telo).”

 

MOJ NAJVEČJI STRAH – NEZMOŽNOST DIHANJA – SE JE ZAČEL URESNIČEVATI..

 

Nina me je popravila, naj pri izdihu ne šobim ustnic, da napetost v ustnem sfinktru ne bo zakrčila spodnjega, v porodnem kanalu. To mi je bilo relativno velik izziv, glede na to, da me je počasi že začelo dušiti. Enostavno ni bilo dovolj prostora pri vdihu, da bi uspešno predihala popadek. To me je skrbelo namreč že od prvega dne, ko sem zanosila. Bolj so se popadki stopnjevali, manj sem lahko dihala. Začelo se mi je spahovati, dvigovati, rigati.. Pomagala sem si tako, da sem si s prsti držala nosnici odprti. Nekaj časa je pomagalo. Čutila sem, da tako ne bom daleč prišla, zato sem predlagala kisik. Sprva me niso razumeli in mi hoteli dati smejalni plin,  nato sem omenila, da je to predlagala pulmologija in potem sem ga takoj dobila. Svet je bil takoj lepši in lažji!

 

ZAVRNITEV VAGINALNIH PREGLEDOV!

 

Babica Maruša si je brez posebnega razloga zamislila vaginalne preglede na vsako uro in poleg tega tudi mehčanje materničnega vratu s spasmexom. Oboje sem zavrnila. Čisto nobene potrebe ni bilo, da bi me vsako uro mučili z bolečimi vaginalnimi pregledi leže na hrbtu, kjer me je vedno vmes presenetil popadek. Res boleče. Malo je debelo pogledala in rekla ok. Maternični vrat se je tudi sam kasneje zmehčal in tako ni bilo potrebe po dodatni ‘kemizaciji’ telesa.

 

Medtem, ko so popadki postajali daljši od minute in vedno močnejši, sem začela položaj sloneč na postelji z zibanjem bokov kombinirati s položajem kleče na postelji naslonjena na žogo. Položaj je bil res odličen, prav čutila sem, kako mi odpira porodno pot. Edina pomanjkljivost tega položaja je bila v tem, da so mi noge začele mrtvičit in da nisem imela prave faze počitka. To mi je počasi začelo jemati preveč moči. Vmes sem ves čas po malem pila kokosovo vodo razredčeno z vodo. Jesti pa mi ni čisto nič pasalo.

 

AKTIVNI POLOŽAJI SO ME UTRUDILI..

 

Kmalu teh aktivnih položajev nisem zmogla več in Nina je predlagala leže na boku. Sprva je še bolj bolelo. Potem sem se navadila na nov položaj. Nina me je med vsakim popadkom masirala po križu ali trtici in mi govorila umirjene pozitivne stavke oziroma sugestije. Sploh ne vem, kako bi brez svoje dule! Ko je morala vmes na wc, se mi je popadek zdel dvakrat hujši! Še vedno sem se koncentrirala na pravilno dihanje. Bilo je vedno težje. Ni mi več uspelo sproščeno spustiti popadka skozi telo. Poskusila sem z vokalizacijo. Ob vsakem izdihu sem spuščala nizke glasove in potiskala otročka navzdol. Tudi to je bilo zelo zahtevno, a nisem želela popustiti. Železna volja me je gnala dalje skozi bolečino, ki je želela nadvladati moje telo. Ob vaginalnem pregledu sem bila odprta komaj 3 cm. Porod pa je trajal že okoli 5 ur.. To me je kar malo demotiviralo. Toliko bolečine za tako majhen rezultat? Vedela sem, da mi bo Nina rekla, da se potem lahko v zelo kratkem času do konca odprem in ne premosorazmerno z dosedanjim časom.

 

Kljub kisiku, izmenjajočih položajih na levem in desnem boku, Ninini masaži, besednemu spodbujanju, so se popadki prelevili v cunamijsko silo, ki ni popustila niti med enim in drugim popadkom. Celo bruhala sem vmes. Razmišljala sem samo še, kdaj bo konec vsega. Moči so mi začele pojenjat, bolečina je bila neznosna. V medenici sem imela občutek, kot da si skoznjo utira pot vlak. Popadki so se mi zdeli neskončno dolgi in nenormalno gosti. Nina jim je sicer pela slavo, saj je to seveda dobro za porod in hotela sem se na vsak način izognit umetnim.

 

Začela sem razmišljat o lajšanju bolečine. Epiduralna nikakor ne bi prišla v poštev zaradi slabe prve izkušnje in invazivnosti. Zaprosila sem za ultivo.  Zdržala sem kolikor je šlo in šla preko vseh meja. Vedela sem, da me danes čaka najmočnejša izkušnja bolečine v mojem življenju, nisem si pa predstavljala, kako obsežna bo. Še dobro, da je bil namen roditi povsem naravno, sicer  ne bi zdržala tako dolgo brez nič.

 

ULTIMATIVNA ODLOČITEV

 

Ultiva je odrezala tiste najvišje bolečinske vrhove in mi omogočila počitek med popadki. Ker sem se uspela sprostit, sem se nato v zelo kratkem času popolnoma odprla. Bolečine so se se vedno stopnjevale, zato si sploh ne predstavljam, v katero smer bi se odvijal porod, če ne bi vzela ultive. Nisem si mislila, da se bom poslužila te metode in da bo ta del moje porodne zgodbe. Pri prvem porodu sem se že vnaprej ‘vdala’ in vzela epiduralno že na samem začetku. Ta je popolnoma utišala bolečino, prav tako pa vse občutke od maternice navzdol in mi vzela celotno porodno izkustvo. In še najhuje.. Popeljala me je do carskega reza. Tokrat pa sem bojevito vstopila v porod in se borila do zadnjega. Ultiva ni bila izhod v sili, ampak bojevanje z dodatnim bojevnikom. Izkustvo je bilo še vedno pristno z naravnim zaključkom. Hvaležna sem zanjo in sprašujem se, kako bi se vse skupaj odvijalo v Jeseniski porodnisnici, kjer ultive nimajo. Nato prej še pomislila nisem, saj sem bila prepričana, da ne bom vzela nobenih protibolečinskih sredstev. Torej vse je za nekaj dobro!

 

KAKO PROSIM? IZTIS NA HRBTU?!

 

Bi pa v Jeseniški porodnišnici lahko imela iztis v kakršnemkoli drugačnem položaju kot na hrbtu. Namreč babice v Ljubljanski porodnišnici porajajo le na hrbtu. To me je kar prizadelo. “Kako? Ne smem rodit na boku?” “Ne”, je odločno zavrnila prošnjo moja babica. Zakaj smo prisiljene rojevat v najbolj nenaravnem položaju, ki se ga niti živali ne poslužujejo? V položaju, kjer iztiskaš plod proti gravitaciji, v položaju v katerem je premer medeničnega izhoda manjši.. Položaj, v katerem se plod slabše počuti.. Nič ni pomagalo, napočil je trenutek, ko sem se morala obrniti na hrbet. Noge so mi vstavili v ‘ostroge’ in začel se je najtežji in še sreča najkrajši del poroda. Babica je takoj ustavila moje vokalizacijske metode dihanja in mi pokazala, kako vdihnem in pritisnem brez izdiha. To me je vedno zanimalo. Prej niti ni dovolila pritiskanja, kar je prav. V fazi iztisa niti Nini ni dovolila, da mi karkoli sugerira. Ugotovila sem, da se tehnika dihanja pri iztisu ujema s tehniko, ki sem jo učila Perfect pushing, le da si prej tega nisem mogla stoodstotno predstavljati v živo. Sprva sem vmes še vdihnila, pa me je babica takoj ‘kregala’,” neee tako” in pokazala ponovno. Tokrat sem ‘dojela’ aha dobesedno želi od mene  valsalva manever ! Bolelo je neznosno in še sama sem morala stopnjevati bolečino s potiskanjem. Počakali smo na popadek. V medenici sem imela občutek, kot da imam nameščeno ‘napravo’, ki neusmiljeno širi medenico. Spet nov popadek in gremooooo potiskaaaam! Obe, babica in Nina sta me glasno vzpodbujali. Počutila sem se se kot na maratonski tekmi, kjer gre za zmago ali smrt. Vedela sem, da sem pri koncu. “Samo še malo moram zdržati, samo se malo..!” Kmalu Nina vzklikne, da je glavica že zunaj. Da jo lahko potipam. Niti nisem imela želje. Še en zmagovalni popadek in.. Deklica se je rodila! Odnesla sem jo z minimalno raztrganino, za katero so bili potrebni trije šivi. Baje na Jesenicah takih poškodb sploh ne šivajo. Ura 1:30. Dan 4. 8. 2018 Trajanje poroda 9 ur. Deklica na las podobna velikemu bratcu oziroma njenemu očetu!

 


Slikano takoj po porodu, popkovina še nedotaknjena..

 

TRETJA PORODNA FAZA NI ŠLA GLADKO..

 

Takoj sem jo dobila na prsni koš, Nina mi jo je podala. To je bil nepopisen občutek zmagoslavja! Tu sem, prisebna in prisotna, s svojo zdravo hčerkico! Živela Nika Luna! Takoj sem spomnila babico, da ne želim, da ji obriše vernix, (boljše uravnavanje temperature, boljša hidriranost kože in še več) da jo želim za nekaj časa na prsni koš koža na kožo in da ji pustijo do konca utripati popkovino. Tudi K vitamin sem prosila v oralni obliki. Popkovino bi ji prezgodaj preščipnili, če ne bi prosila, da jo pustijo malce dlje. Vsaj dokler se placenta ne porodi. Zavrnila sem syntocinon za porajanje placente (da ne bi vplival na naraven oksitocin, ki je ključen za dojenje in krčenje maternice) in počakala, da se je naravno odluščila. To je bilo timsko delo z mojo Niko Luno.. (otrok na koži matere naravno spodbuja izločanje hormonov za porajanje posteljice).

 

Tudi iztis posteljice ni bil ravno prijeten. Ko je bila zunaj, sem mislila, da sem vsega odrešena. Premišljevala sem, kakšna škoda, da mi ne dovolijo vzeti lastne placente za zdravilne homeopatske granule zame, Niko Luno in sorojenca. Za razliko od Jeseniške porodnišnice tega v Ljubljani ne dovolijo. Niti koščka. Ne vem, zakaj ne, saj je to del mojega telesa. Vem da se placente, ki se znajdejo v azijskem svetu, tam spreminjajo v dobičkonosno kozmetiko in zdravila, ne vem pa, kam bo dejansko romala moja. Mogoče je celo bolje, da tega ne vem. Sem pa naknadno izvedela, da se granule delajo tudi iz materinega mleka!

 

KAJ? USPAVALI ME BOSTE?

 

Ironija je bila, ko so ugotovili, da košček placente manjka! Kot da bi ga placenta sama odvojila za naju. Vendar to sploh ni bilo zabavno, ko so mi povedali, da me morajo uspavat in očistit maternico. Sploh nisem mogla verjeti svojim ušesom! “Kako prosim!? Toliko sem dala skozi in prestala za naravni porod, da me boste sedaj, ko je že vse za mano, uspavali?” In ni šlo drugače. Nina mi je kasneje komentirala, da je določeno osebje na malce čuden način poskušalo izvleči posteljico. Možno, da so jo takrat natrgali. Kakšna škoda! Kako bi to lahko predvidela? Še ena izkušnja več za predvidet za bodoče mamice!

Najprej so mi vstavili kateter za mehur – joj, kako me je to zabolelo! Potem je sledila pet minutna splošna anestezija. Ko sem se zbudila, sem bila še kak dan šibka, ampak skoraj nič v primerjavi po carskem rezu.

 


Slike porodnega zapisnika – zabeleženo vse, kar sem zavrnila!

 

NA ODDELKU..

 

Peljali so me na oddelek. Lačno kot trop volkov. Ura okoli treh zjutraj. Obljubili so mi hrano na oddelku. Vendar je tam dežurala precej antipatična sestra, ki mi ni dala nič za jesti in ki me ni hotela pospremit na wc, ker se mi je tako zelo vrtelo.  Je rekla, da se bila kateterizirana in da me še ne more tiščati (?!) Še dobro, da me je lakota v porodnišnici izučila že prvič in sem imela s seboj nekaj prigrizkov. Tudi osornost sestre mi ni uničila občutkov zmagoslavja nad naravnim porodom!

 

Ostanite z mano se v zadnjem delu tega zapisa in spoznajte resnice o dojenju in življenju v porodnišnici po porodu!

 

Moja prva opazka na oddelku.. epiziotomija

 

Vse otročnice okoli mene so bile rezane. To ni tako nedolžno. Kot tudi vse prepogost pritisk na fundus (ročni pritisk babic na trebuh), ki privede do raztrganin ali poškodb trtice in s tem funkcionalnosti medenice.

 

Moja druga opazka na oddelku.. nenaklonjenost dojenju

 

Dojenju prijazna porodnišnica, kot ima status,  to zagotovo ni. Sploh če rodiš nedonošenčka. “Prvi in drugi dan še nimate dovolj mleka in otrok ima nekaj zalog, zato se ne obremenjujte. Pristavljajte večkrat na dan, vendar dojenje še ne bo steklo”, so ves čas vsem ponavljali. Če si prvič v porodnišnici in nisi ravno prej raziskovala dojenja, se ti najverjetneje zgodi, da bo otrokova teža kar naenkrat preveč padla, prav tako njegova vrednost sladkorja v krvi in osebje ti bo takoj prineslo dodatek. Mame niso znale pristavljat ali pa se jim je lačen otrok jokal celo noč, pa niso vedele, da se ne podoji dovolj. Sama pa zaradi tega nisem uspela skoraj nič spati ponoči, čeprav moj otrok ni nič jokal. Posledično sem bila bolj utrujena in to se je vsakič takoj poznalo na količini mleka.

 

Ampak jaz se nisem dala kar tako. Še predno so mi prinesli dodatek, sem prosila za črpalko. Cel dan je trajalo, da mi jo je sestra pokazala, saj je vmes trikrat pozabila. Trdila je, da drugi dan ne bom dovolj načrpala in mi bo v vsakem primeru potem prinesla dodatek. Seveda sem takoj dovolj načrpala. Moja zlata punčka se še ni mogla polno dojiti, ker se je zaradi nedonošenosti prekmalu utrudila ali pa je vmes pozabila dihat in ko sem jo ‘oživljala’, je potem do nadaljnjega zaspala. Kmalu sem ugotovila, da je dojenje nedonošenčka poseben izziv. Sladkor ji je od meritve do meritve drastično padal. Če sem jo dojila, se ni uspela dovolj nahrant, če sem jo hranila po flaški, pa se je dušila in oksimeter, na katerega je bila priključena (ki je kazal količino kisika v krvi in pulz), je non stop alarmantno tulil. Vsakokratno hranjenje je postalo kot nočna mora. Pri vsakem hranjenju se je moja mala deklica vmes dušila, pri čemer ji je obrazek okoli oči, nosa in ust čisto pomodrel. Vsakič, ko se je to zgodilo, je otrpnilo srce tudi meni. Pediatrinja mi je celo svetovala naj ne dojim, saj takrat izgublja na času in energiji! Še dobro, da imam v ušesih filter za takšne ‘koristne’ nasvete!

 


Na sliki viden oksimeter – naprava za merjenje kisika v krvi in pulz, na katero je bil Nika Luna priklopljena. Zvočni alarm, ki se je neprestano vklapljal, je sprožal veliko stresa in strahu. Sprva mi je dajal občutek varnosti, a sem bila zagotovo bolj mirna, ko so ga odnesli, čeprav se med hranjenjem duši še danes, ko pišem ta blog (mesec po porodu). Kratki kabli so nama omogočali zelo omejeno gibanje okoli njene (tople) posteljice.

 

Probleme z dojenjem so imele tudi mamice s 4,5 kilskimi junaki in vsem so rekli, da ne bodo nič načrpale drugi dan. Pa so! Po moji vzpodbudi so načrpale celo dvakrat toliko kot je bilo potrebno. Tako sestre kot pediatrinja so se potem na veliko čudile.

 

Sama sem večkrat klicala sestro, da mi je pomagala pristavit. Sama od sebe pa se ni nikoli nobena ponudila. Enkrat ponoči sem celo klicala dežurno, da je pomagala pristavit drugi mamici, katere otrok je več ur neumorno jokal, pa ga je samo nosila po sobi. Po uspešni pristavi pa smo vsi  končno malce zaspali..

 

Pri Niki Luni me je bilo strah sesalne zmede. Zamislila sem si, da bi najela svetovalko za dojenje in to kar v porodnišnico. Ker svojih obiskov nisem imela, partner je odpeljal sina k svoji mami, sem prosila pediatrinjo za dovoljenje. Njena reakcija me je spravila do solz. “Ne bom vam več dovolila takšnih obiskov. Zakaj pa vas vaš partner ne obiskuje? Te obiski so njim namenjeni.”  “Ne vem zakaj noče hodit. A mi res morate sol na rano dajat? Že tako mi je dovolj težko zaradi vseh dogajanj okoli Nike Lune”, so mi vrele besede v glavi, ki pa jih zaradi solz nisem mogla ubesedit. Obisk svetovalke za dojenje sem si vseeno izborila in dobila s tem nov zagon za dojenje. Pokazala mi je tudi hranjenje po sondi in pitje s kozarčka. Zelo lepe alternativne metode, a se malo prezahtevne za naju v danem trenutku.

 

Tretja opazka – bolnišnična prehrana..

 

Kot specialistka za gibanje se veliko posvečam tudi hranilni prehrani nosečnic in (doječih) mamic po porodu. Poudarjam, kako pomembna sta vitamin A in D (v pravilnem razmerju), vitamin K2, naravno fermentirana hrana ipd.. Po porodu tudi v svojem online programu POPORODNI PREPOROD priporočam ‘bone broth’ ali domačo kurjo juhico. Ne samo zaradi pomoči telesu pri okrevanju, ampak tudi zaradi tvorbe kvalitetnega mleka, je ekstremnega pomena prehrana po porodu. Zato se v porodnišnici nikakor nisem mogla sprijaznit z njihovim izborom hrane, če temu sploh lahko recemo hrana. Je poli salama hrana? Kaj hranilnega nudi doječi mamici? Je bel konzerviran kruh potreben pri vsakem obroku? Je trajno pasterizirano in homogenizirano mleko sploh mleko? Zakaj na jedilniku ni nikoli kakršnekoli juhe? Svežega sadja ali zelenjave? Imela sem srečo, da mi je moj oče nosil domačo kurjo juho, domače sadje, kokosovo vodo in sezamove tablice. Namreč hrana ne samo, da je bila izredno siromašna, bilo jo je tudi absolutno premalo. Vsaj zame. Kosilo ob 12ih in vecerja ob 18ih. Vmes je manjkal cel obrok. Zakaj tega nihče ne vidi? Sem prepričana, da poslanci v parlamentu boljše jejo.

 

 


Večerja. Vsak dan prisotni na jedilniku: bel kruh in ali poli salama in ali pasterizirano in homogenizirano trajno mleko..

 

Četrta opazka – krčenje maternice

 

Res je, po drugem porodu se maternica veliko bolj boleče krči, kot po prvem. Med vsakim podojem je bilo to občutiti kot začetni porodni popadki. Takrat sem tudi občutila močno čiščo. Vse to je prav in ob misli na najhujše porodne bolečine, so bile te ‘mala malica’.

 

Peta opazka – neudobne postelje

 

S ‘sostanovalkami’ na oddelku smo se šalile, da verjetno naše bolnišnične postelje izvirajo še iz prejšnjega ali predprejšnjega stoletja. Na njih je težko spati, kaj šele dojiti. Zelo vam priporočam, da si seboj prinesete kakšno dodatno blazino ali kar blazino za dojenje. Pa tudi masažne žogice! Ne vem, kaj bi brez njih! Z njimi sem se masirala ob steno, da sem zdržala vse te podoje v čudnih položajih in črpanje mleka na trdih stolih.

Tudi z bolnišničnimi haljami so bili zelo ‘škrti’, pa čeprav so bile čisto prevroče za te nenormalno visoke avgustovske temperature. Če boste v porodnišnici poleti in malce dlje časa, priporočam, da si s seboj prinesete kaj svojega in lahkega.. Pa tudi vložke! Dobite le en paket, potem se morate pa znajti same. (Ko sem prvič rodila v isti porodnišnici, to ni bilo še tako).

 

Šesta opazka –  bilirubin..

 

Moje detece je nekaj dni po porodu razvilo zlatenično barvo. Pediatrinja ji je predpisala lučko oziroma fototerapijo. Doktorici sem omenila, da bom otroka še več poskušala dojiti, imeti koža na kožo in na dnevni svetlobi, pa mi je zabrusila nazaj, da naj neham brat te svoje knjige! Uau! Vsa ljudska modrost, znanje babic, izkušnje mamic z enim hladnim stavkom poteptane in vržene skozi okno! Res vzpodbudne besede za žensko po porodu! Z vsako tako izjavo pediatrinje (kot da je naj ne dojim), sem se počutila v večji stiski in želja po odhodu domov je postajala vedno močnejša. Nato so mojemu otroku nadeli (pretesna) zaščitna očala in ga tako razgaljenega vstavili pod lučko za 13 ur. Nika Luna je reagirala takole:

 

 

Kot mama sem začutila, da to ne bo funkcioniralo. Če otrok tako joka, potem sigurno telo ne more izločati bilirubina, ker se spopada z izločanjem adrenalina. Gledala sem jo, kako se muči in jokala skupaj z njo. Osebje porodnišnice bi jo seveda tako pustilo. “Saj to otroka ne boli.” Kot mama vem, da otrok nikoli ne joka brez razloga. Očitno je to malo bitje, prezgodaj vzeto iz objema maternice, občutilo hudo stisko. Nikakor koristi lučke niso mogle biti večje od škode stiske, ki jo je pestila. Vzela sem jo ven. Takoj se je umirila.

 

 

Nisem je mogla položiti nazaj. Prosila sem sestro za dodaten posvet s pediatrinjo, kaj se da narediti oziroma, če se da počakati do naslednjega dne. Kljub obljubi, da pride, je ni bilo. Cel dan sem bila v dilemi, kaj storiti. Na internetu sem se pozanimala in ugotovila, da njene vrednosti niso kritične ali nad mejo ter dan so peti do sedmi dan po porodu vrednost bilirubina najvišje. Našla sem celo aplikacijo za telefon! Resno sem se lotila ‘najinega bojnega plana’ dojenje – koža na kožo in izpostavljanje dnevni svetlobi. To sem prišepetovala tudi hčerkici v uho. Rekla sem ji, da morava sodelovati, da bova šli čim prej domov in k bratcu! Poleg vsega me je hudo mučilo domotožje po Brinu, tri in pol letnem sinčku, ki ga je partner odpeljal k noni na Obalo. Biti brez obiskov v času obiskov, ko tri ure gledaš druge očete in otroke, pusti svoj pečat na duši ranljive mamice. Večkrat nisem mogla zadržati solz, vse preveč takšnih in drugačnih občutkov se je porajalo v meni.

Zvečer sem še enkrat poskusila dati Niko Luno pod lučko, ampak reakcija je bila popolnoma enaka kljub večjim očalom, ki sem si jih izborila zanjo. Tokrat sem jo pustila še malo dlje, če se bo dete vdalo v usodo, nato pa vzela ven in jo samo še dojila in crkljala. (Kasneje sem našla prispevek na internetu, primer dojenčku prijaznejše aplikacije fototerapije, kjer se zgornji del telesa dojenčka povije, da se počuti varneje, za zaščito oči pa so uporabili zgolj neko prevezico in ne takšne tesne maske, ki pusti punčici odtis na celi lobanjici že po nekaj minutah terapije).

Ponoči je bila deklica neverjetno pridna, polno se je hranila in sodelovala z najinim ‘bojnim planom’. To naju je še bolj povezalo. Nikogar nisem imela, da bi mu zaupala svojo stisko, razen mojemu očetu in duli, pa še to na razdaljo. Lepo bi bilo, da bi partner vsaj vprašal, kako je z njegovo hčerko, pa ni vprašal niti, kako je šel porod. Ker hčerka ni bila planirana in z njegove strani zaželena, se je obnašal, kot da ne obstaja, čeprav ima sina nepopisno rad. Vem, da za vsako odločitev obstaja nek razlog, vendar tega ravnanja z njegove strani ne bom nikoli znala razumeti ne odpustiti.

 

Kakorkoli.. Zjutraj sem nestrpno čakala pediatrično vizito. Zavedala sem se, da bom zaradi te ‘nesrečne’ lučke morala morda dlje časa ostati v porodnišnici. Zopet so ji vzeli kri iz pete, ki je bila že čisto prerešetana od vseh odvzemov krvi za sladkor in bilirubin. Pri odvzemu so ji praskali kri ven v tanko slamico, da se je zvijala od bolečine. Tokrat je prišla druga pediatrinja. Teža je šla tisti dan prvič navzgor, vrednost sladkorja se je stabilizirala, vrednost bilirubina pa ni bila ne slabša, niti boljša, popolnoma enaka. A vseeno in  popolnoma nepričakovano dobiva pogojno odpustnico za domov in kontrolo teže in bilirubina čez dva dni! Juhuhu domov greva! Domov greva! Končno bova lahko spali v udobni domači postelji, v manj vroči sobi (v porodnisnici je bilo 29 stopinj), ponoči ne bo nihče dodatno jokal ali smrčal in zjutraj ob 7ih ne bo nihče nosil čaja in loputal z vrati. Prav tako mi ne bo nihče več prepovedoval obiskov, govoril naj ne dojim ali mi ponujal poli salame.

 


Prerešetana peta od vbodov igle

 

Tako hitro se je vse skupaj odvijalo, da sem morala mojega očeta nemudoma poslati kupit prsno črpalko, da otrok ne bo ostal brez hrane! Še dobro, da sem dan prej naredila mini raziskavo trga po telefonu med črpanjem mleka! Kar naenkrat sva imeli samo dve uri časa, da izprazniva sobo, medtem ko mi je še par dni nazaj specializantka pediatrije rekla, da bova najverjetneje hospitalizirani dva do tri tedne. Kako prosim!? Veste za koliko se je zmotila? Za en do dva tedna! Veste, kako vpliva to na psiho mamice?

 

LJUBO DOMA.. A VENDAR..

 

Doma je bilo seveda nepopisno lepše, hkrati pa spet boleče. Partner, njen oče, naju je še vedno ignoriral. Ko smo prišli domov  je skuhal kosilo samo sinu. Meni pa ga je prinesel moj oče. Hkrati se je sin nalezel njegove distance in me prav tako začel odganjati stran od sebe. Ko naj bi šli skupaj na prvi sprehod, partner ni želel zraven in potem še sin ni hotel. Sprehajali smo se vsak na svoji strani ulice, ker me je sin odganjal stran, partner pa ga je tiho podpiral.  To je skoraj bolj bolelo kot sam porod! Na eni strani so bili zmagoslavni občutki po vaginalnem porodu in zlata mala punčka zraven mene, na drugi pa grenak okus in solze, ki sta mi jih vzbujala partner in nehote še sin. Pomislila sem, koliko žensk po porodu ‘zadane’ poporodna depresija in šele sedaj sem se lahko vživela v njihovo bolečino. Čutila sem, da nisem med njimi in da tudi ne bom, saj sem vzela to kot novo življenjsko preizkušnjo, ki bo slej ko prej obrodila nekaj dobrega. Še nekaj dni nisem mogla zadržati solz, potem pa sem se sprijaznila s situacijo in nazaj povezala s sinom. Sicer to ni bilo lahko, saj je to zahtevalo biti sama z dvema otrokoma, a je bil trud poplačan! Brin pa se je tudi neverjetno lepo povezal s sestrico. Ljubezen obeh otrok je bila kot velik obliž na te posebne poporodne rane.

 

 

ZAKLJUČNE MISLI O PORODIH..

 

To zgodbo sem zapisala preko telefona med dolgotrajnimi podoji, ki jih je neprenehoma prekinjalo dušenje moje male Nike Lune. Danes je stara točno štiri tedne, pridobiva na teži (krepko čez 3 kg!) in se še vedno uči, kako hkrati jesti in dihati. Ni še polno dojena, vendar delava na tem tudi s pomočjo SNS sistema. Je prava mala neumorna bojevnica, ki kar žari od življenja. Z očetovo ljubeznijo ali brez ji bom pimagala ustvarit najlepšo življenjsko izkušnjo. Hkrati čutim, da je prišla z velikim poslanstvom v moje življenje. Pred njo si sploh nisem znala predstavljat imeti punčke. Vsekakor sem favorizirala fantke. Skozi njo začenjam ozaveščat sebe kot dojenčka in otroka oziroma žensko, ker sem očitno na nek način zanikala in potlačevala (zgodba z mojo mamo v ozadju). Ko je bila še v trebuščku, se nisem znala še tako povezat z njo, kar se je spremenilo takoj, ko je prišla iz maternice v moje naročje. Neizprosni dnevi v porodnišnici in doma so naju povezali v eno edino in večno ljubezen.

 

Pravijo, da če živalski samici po porodu vzameš mladička tudi le za kratek čas, ga ne prepozna več za svojega. To dejstvo me vedno spreleti kot srh po telesu, ko se spomnim, da so mi sina vzeli kar za dva dni po carskem rezu! Moja ljubezen je bila do njega tako močna, da sem se spraševala, kako bi sploh lahko tako imela rada še drugega otroka, vendar z njegove strani nikoli nisem čutila tako velike povezanosti. Zdi se mi, da mi je bila odvzeta s porodom. Za človeško samico res ni vseeno, kakšna je njena porodna izkušnja. Kot tudi ni vseeno za bitje, ki se rojeva. Takšni dogodki nas zaznamujejo za celo življenje. Povprečen prvi porod pri ljudeh traja okoli devet ur (kot moj), pri opicah pa okoli dve uri. Izmed vseh sesalcev, kamor spada tudi človek, je rojevanje najtežje za slednjega. Zaradi bipedalnega gibanja (hoje po dveh nogah), ki nas loči od ostalih sesalcev, smo morali evolucijsko spremeniti široko medenico v ožjo. Ožja medenica zagotavlja lažjo motoriko na dveh nogah. Zato imajo moški še bolj ozko od ženske. Praviloma. 30% žensk ima androidni (moški) tip medenice, še posebej visoke ženske, kamor uvrščam tudi sebe (1.82 cm in zelo ozki boki). Hkrati pa ima človeški mladič največje možgane od vseh sesalcev, ki jih dokončno razvije šele v prvih letih po porodu, saj se drugače ne bi mogel roditi. Torej gre pri človeku za zelo tesno razmerje med medenico in velikostjo porajajoče glavice otroka. Kljub temu, da se tako medenica, kot mehke lobanjske kosti otročka prilagajajo drug drugemu med porodom, pa se vseeno zgodi na tisoč rojstev vsaj en otrok s preveliko glavo oziroma mama s preozko medenico. V takih primerih je izjemnega pomena gibanje med porodom (in gibanje v nosečnosti), včasih pa carski rez celo upraviči svoje ime.

 

Glede na to, da je moja princeska pohitela na svet kar pet tednov prej, pri čemer sem še vedno občutila neznosne porodne bolečine, se sprašujem ali se je to zgodilo z razlogom? Je možno, da je žrtvovala zadnji mesec udobja in varnosti v maternici, da se je lažje soočila z mojo obliko medenice? Je možno, da je bežala pred borelijo? (Po porodu je bilo ugotovljeno, da je bilo moje zdravljenje neuspešno, ona pa se ni okužila.) Je možno, da sem jaz nagonsko tisti dan snemala vaje, ki so pomagale sprožiti porod? Je tudi tukaj vesolje poskrbelo, da se je vse ‘samo’ uredilo?

 

Moja zadnja misel, ki jo bom nanizala v to zgodbo je, da sem z uspešnim vaginalnim porodom uspela ne samo doživeti najlepšo izkušnjo, ki jo lahko doživi ženska v svojem življenju, ampak sem z njo popravila grenke vtise prvega poroda! Splačalo se je raziskovati! Splačalo se je pripravljati na porod! Splačalo se je posneti celotno mojo izkušnjo, ki bo lahko sedaj nešteto mamicam pomagala pripeljati do njihove najlepše porodne izkušnje!

 

Tukaj sledi še kratek povzetek, ‘recept’ za lažji naravni porod:

 

  1. Ohrani oziroma zagotovi si kvalitetno gibanje skozi celo nosečnost! (Vadba za nosečnice – kaj je bistvo?)
  2. Zmanjšaj čas sedenja in sedi več na žogi (ki je hkrati odličen vadbeni, porodni in poporodni pripomoček – klikni za video)
  3. Najemi si dulo (obporodno spremljevalko) oziroma udeleži se njihovih delavnic – priprav na porod
  4. Preberi knjigi Modrost rojevanja in Moj porodni načrt!
  5. Naredi svoj porodni načrt
  6. Razmisli o možnostih poroda v porodnišnicah, ki so bolj naklonjene babiskemu modelu ali doma z licencirano babico
  7. Vsak dan se sprehajaj! (Poglej si video o zavestni hoji!)
  8. Od dvajsetega tedna dalje delaj položaj ‘forward leaning inversion’.
  9. Začni izvajati globoke počepe (z aktivacijo mišic medeničnega dna).
  10. V zadnjem mesecu začni izvajati vaje za mehčanje presredka, porodne dihalne tehnike in vaje za uravnovešenost medenice.
  11. Če si po carskem rezu, preberi tudi Kako roditi vaginalno po carskem rezu!

 

In še to!

 

Kaj lahko že danes lahko  storiš za lažji bodoči porod tvoje hčerke?

 

V skladu z dognanji dr. Weston A. Price-a oziroma Weston A Price foundation s Selly Fallon Morelli na čelu in tudi v skladu z raziskavo lahko trdimo, da imajo ženske s podolgovatim obrazom tudi podolgovato oziroma ožjo medenico! (spet jaz!)

 

Na ožji razvoj obraza (kar pomeni slabši razvoj lobanjskih kosti) vpliva

 

Te smernice bom z lubeznijo upoštevala pri razvoju Nike Lune. Hvala, življenje, za to čudovito srčno popotovanje in tudi osebnostno preobrazbo – nagradnjo!

 

Pripis: S tem zapisom ne želim žaliti nobene porodnišnice, zdravnikov ali osebja, opisujem zgolj svoje lastno izkustvo. Veliko žensk ima v ljubljanski porodnišnici lepo izkušnjo ali pa jo tako doživljajo, ker ne poznajo drugega. Veliko je polemik okoli epiziotomije. Veliko osebja in tudi porodnic je mnenja, da rešuje veliko hujše poškodbe. Ne trdim, da to v izredno redkih primerih drži. Vendar se večina teh ljudi ne zaveda, da skupek vseh dogodkov, ki pripeljejo do usodnega reza ni naključen in se ga da preprečiti.

 

Drage mamice, delite z mano/z nami tudi vaše porodne zgodbe, zapišite jih v spodnji komentar! Ali samo napišite, česa pri naslednjem porodu ne bi želele ponoviti.

 

Posted on Leave a comment

Danes so mi pomanjšali nosečniški trebuh!

Kot morda že veste sem noseča (sedaj ravno 18 tednov) in od nekje 16 tedna dalje so se mi začele izrazito pojavljati težave kot so:

  • diastaza rektusov v spodnjm delu trebušne stene
  • Bolečine v medenici (leva stran simfize in levi sakroiliakalni sklep)
  • ‘čez noč’ povečan trebuh, ki je pritiskal navzdol
  • pritisk v nožnici in celo zadnjiku
  • močni glavoboli
  • ponovne slabosti
  • oteženo dihanje
  • boleča točka nad popkom levo
  • bolečine v petah

Vse preveč za to relativno zgodnje obdobje!

Na ginekoloških pregledih je seveda vse OK, težave se kar na splošno pripisujejo nosečnosti in morda tudi starosti (39 bom!).

 

Kot sem zapisala v prejšnjem blogu Diastaza rektusov v nosečnosti in youtube videu Bolečine v medenici v nosečnosti (glej spodaj), sem se težav z diastazo in bolečo medenico lotila z ustreznimi vajami, hojo, kinezio tapingom itd. Vse to mi je seveda zelo lajšalo simptome, ni pa odpravilo pravega vzroka!

Ja, seveda je vzrok nosečnost, samo ni čisto tako!

 

Ker sem sama med drugim obiskovala tudi en letnik Akademije za manualno terapijo in na splošno ogromno sodelujem z manualnimi terapevti oziroma osteopati oziroma visceralnimi osteopati oziroma craniosacralnimi terapevti.. sem se odločila, da grem na omenjeno terapijo. Izbrala sem poznanega terapevta iz Ljubljane, ki me je zaradi mojega stanja vzel preko vrste, sicer bi morala čakati do julija! Na vrsto sem prišla v štirih dneh!

 

Kako je izgledala 30 minutna obravnava? Terapevt je najprej poslušal mojo anamnezo, nato položil roke na glavo in določene dele telesa ter takoj zaznal vse, kar je moral vedeti. Veliko mi je razlagal, ker sem veliko spraševala, zapomnila pa sem si kljub mojemu poznavanju anatomije in fiziologije veliko manj, kot bi si želela za ta zapis in ugotovila, kakšno vesolje znanja razlike obstaja med nama!

 

Torej, da skrajšam.. kaj je ugotovil?

 

Leva ledvica je delno povešena zato imam slabšo venska ‘drenažo’ krvi med levo ledvico in maternico, kar je povzročilo oteklino maternice na levi strani, ki se je posledično nagnila naprej in navzdol (zaradi svoje teže). Povečan pritisk ne samo maternice, ampak tudi otečenih okoljnih tkiv, je povzročil ogromen pritisk na trebušno steno, ki je edino lahko reagirala z diastazo (pretiranim razmikom trebušnih mišic v tem istem predelu). Pritisk je prizadel tudi okrogli ligament maternice, še posebej lev, ki je kompenziral dodatno težo, kar sem občutila kot bolečino levo od simfize (sramne zrasti) in zadaj levo v medenici (levi sakroilikalni sklep).

 

In to še ni vse!

 

Maternica se je tako znašla direktno nad nožnico in delno zadnjikom in je tam pritiskala navzdol (dejansko se je prav povesila). Leva noga pa se mi je skrajšala za cela 2 centimetra, zaradi posledično zakrčenosti globokih kolčnih in medeničnih mišic ter obturatorne membrane na levi strani. Predstavljajte si hoditi na daljše sprehode s toliko krajšo nogo!

 

Preden je terapevt naredil določene manevre z rokami (nežne pritiske), mi je rekel, naj potipam trdoto in velikost maternice leže na hrbtu. Občutiti je bilo kot en velik zaobljen kamen. Nekaj minut za tem, mi je rekel naj spet potipam. In ne boste verjeli! Maternica je postala vsaj za četrtino manjša na otip in bolj mehka. Povabil me je, naj naredim nekaj korakov po ordinaciji in občutim, kaj se dogaja. Občutek je bil nepopisen! Lahkota v trebuhu, nič več pritiska navzdol, manjši trebušček, lahkotnost v koraku.. Tudi nogo je uspel nazaj podaljšati.

 

S pomočjo terapevta so nastale tudi nove vaje za sproščanje maternice in okroglega ligamenta, ki so dobrodošle tudi vsem ostalim nosečnicam, ki veliko sedijo ali imajo podobne težave. Vaje sem posnela in dodala v program Celostna nosečnost. Izhajajo pa iz vaje most.

Kinezio trakov sploh ne potrebujem več!

 

Zanimivo je tudi to, da so naslednji dan na moji vadbi za nosečnice stranke opazila manjši trebuh!

 

Sploh si ne moremo predstavljati, kakšno vesolje procesov in dogodkov se vrši v našem telesu, v nosečnosti pa še na kvadrat! Terapevt mi je rekel, da če bi prišla dva tedna kasneje, da mi ne bi več mogel pomagati pri otečeni maternici, saj bi bila že prevelika. Še dobro, da ves čas razmišljam celostno in se ne sprijaznim z odgovorom zdravnika: “To je normalno v nosečnosti. Bolečine v medenici, diastaza, pritisk navzdol, večji trebuh.. Počivajte. Bo minilo.”

 

Če ne bi ukrepala, kam bi to peljalo?

 

Težko z zagotovostjo napovem, sploh ker je pot do poroda še dolga. Vsekakor bi maternica še naprej pritiskala v smeri navzdol in naprej, kar bi lahko povzročilo vsaj dve zelo neprijetni posledici:

  1. Trajno povešenje oziroma prolaps maternice
  2. Nesorazmerni razvoj otročka zaradi neustrezne lege in asimetrično zakrčenih ligamentov maternice. To pa bi lahko vodilo  dvoje: težji porod oziroma ponovitev carskega reza, ki se ga otepam in posledice na razvoji otroka, kot je na primer torticollis.

Več o drugih razlogih, ki lahko pripeljejo do enakih ali podobnih težav in so povezane z našim gibanjem, pa si lahko pogledate v posnetku delavnice Naravna nosečnost & naravni porod ali pridete osebno na delavnico.

 

Nočem, da bi ta zapis izpadel kot reklama za določenega terapevta. On ima tako ali tako toliko pacientov, da sploh ne more vseh obravnavati in je od samo od stopnje vaših težav odvisno če in kdaj boste prišli na vrsto. S tem zapisom želim poudariti, kako pomemben je celostni pristop k reševanju težav v nosečnosti in nasploh. In kako veliko rešitev nam lahko prinese tudi visceralna osteopatija, ki človega gleda holistično. Redkokdaj vzrok določene težave izhaja točno tam, kjer se kažejo simptomi. Še najmanjkrat tam.

Srečna sem, da imam v svoji drugi nosečnosti končno dovolj znanja, da se znam uspešno pripravljati na porod in lajšati nosečniške težave. Če nimam odgovorov sama, pa jih znam poiskati pri drugih strokovnjakih. In z veseljem to znanje širim med ostale nosečnice.

Posted on Leave a comment

Diastaza rektusov v nosečnosti

Ne boste verjeli, zgodilo se je tudi meni!

 

Tri leta že pregledujem diastaze in (uspešno) svetujem mamicam ter nosečnicam, kako naj se gibajo, česa naj ne počnejo in katere vaje naj izvajajo. Sama pa sem bila vedno hvaležna, da mi tega ni bilo treba dati skozi, čeprav sem imela v prvi nosečnosti in predvsem po njej drugačne težave (poleg CR tudi trdovratne bolečine v simfizi in zadnjem delu medenice).

 

Vse o diastazi rektusov si lahko preberete bodisi v brezplačnem Priročniki, ki ga dobite na spletni strani bodisi, če kliknete na čisto spodnjo slikico, na rubriko PO PORODU.

V šestnajstem tednu moje druge nosečnosti, sem pri dvigu z ginekološkega stola opazila izboklino na spodnjem delu trebušne stene, ki mi je bila sicer zelo poznana, vendar je še nikoli do sedaj nisem videla na svojem telesu! To je bil res šok! Po mojem tudi zato, ker ena redkih dejansko vem, kaj vse to potegne za seboj..

Velikokrat slišim: “Ali ni normalno, da se trebušne mišice v nosečnosti razmaknejo?” da, absolutno! Trebušna stena mora biti toliko elastična, da se prilagodi velikosti maternice oziroma otročka v njej. Ampak. Mora pa biti tudi dovolj močna, da zadrži intraabdominalni (znotra-trebušni) pritisk – kar pomeni, da se ne sme izbočiti po sredini, ko se nagnemo nazaj ali ravno dvignemo gor (čeprav se takih gibov izogibamo). Če se izboči, pomeni, da ne opravlja več svojega dela (v celoti) oziroma, da se je linea alba (vmesno vezivno tkivo) prekomerno raztegnila oziroma natrgala/poškodovala. Kadar vidimo še štrleč popek, lahko posumimo na diastazo in morda celo na popkovno kilo.

 

Poglejte si posnetek..

 

 

Zakaj sem zaskrbljena?

 

Ker je še več kot polovica nosečnosti pred menoj..

 

Ker slabša podpora trebušne stene lahko vpliva na lego otroka v maternici in s tem na njegov razvoj in težavnost poroda.

 

Ker pri nosečnosti lahko vpliva na bolečine v križu, inkontinenco in nepravilno delovanje celotnega ledveno-medeničnega kompleksa.

 

Ker poslabša držo in povzroča ogromen trebuh.

 

Ker v izrednih primerih je lahko indikacija za carski rez ali pelje porod v tej smeri, ker nosečnica nima moči v trebušnih mišicah, otrok pa se ne spušča pravilno, ker je praktično zamaknjen ven iz telesa.

 

Možni vzroki?

 

  1. Predhodni carski rez (pri meni)
  2. Napihovanje – prebava v nosečnosti (pri meni)
  3. Zgodovina gimnastike, joge ipd
  4. Zgodovina trebušnjakov
  5. Zgodovina slabe drže
  6. Šibkejša vezivna tkiva po celem telesu
  7. Predhodne nosečnosti (v kombinaciji z drugimi dejavniki in/ali starostjo)
  8. večplodne nosečnosti
  9. Pretekli posegi na trebušni steni

 

Tudi Tamara ŠimoviČ, ki jo nekatere poznate kot POPOLNO BEJBO, je prišla v studio Vadbene klinike po napotke in pomoč pri diastazi rektusov v nosečnosti.

 

Kako ukrepam?

 

  1. Nadaljujem s pravilnim dvigovanjem, vstajanjem, obračanjem v postelji, čim manj dvigujem mojega dvajset kilskega triletnika – in če ga – ga po zakonitostih pravilnega dvigovanja.
  2. Malo bolj pazim, kaj in kdaj pojem, da me ne napihuje, kar je sicer težko, če si ves čas lačen ali ti je slabo. 🙂
  3. Lepim si kineziotrakove, kot ste videli v videu.
  4. Delam ustrezne vaje oziroma sem srečna, ker je to v bistvu moj kruh. Vodim vadbo za nosečnice v svojem studiu (kar večini vadečih odkrijemo diastazo!). Hkrati pa sem posnela čisto vse vaje oziroma ukrepe za diastazo rektusov v nosečnosti in jih združila v posebni mapici v zbiru vaj/napotkov CELOSTNA NOSEČNOST.

 

 

Kaj pričakovati?

Diastaze najverjetneje v nosečnosti ne boste popravile, lahko pa preprečite, da se znatno poveča. Več boste potem lahko ukrepale v poporodnem obdobju s programom POPORODNI PREPOROD.

Sledi nadaljevanje..

PS: Ta pripis pišem en teden po objavi tega bloga. Šla sem namreč na terapijo k vsiceralnemu osteopatu, ki mi je ugotovil pravi razlog diastaze! Preverite v nadaljevanju.

Imate vprašanje v zvezi z napisami? Kar pogumno ga postavite spodaj!
Če se vam je zdel zapis koristen, ga delite z drugimi nosečnicami ali mamicami, lahko jim prihranite veliko gorja.

Posted on Leave a comment

Miti v nosečnosti – ali so resnični in kaj je dejansko odsvetovano?

V nosečnosti se ženske iz previdnosti prevečkrat omejujejo z določenim načinom gibanja v strahu, da ne bi škodile sebi ali plodu. Obstajajo določeni miti s področja gibanja nosečnice, za katere nihče točno ne ve, kako so se osnovali. Poglejmo si nekaj takih mitov in nekaj samoumevnih gibov ali drž, ki vam v nosečnosti ne koristijo..

  1. Nosečnica naj ne bi pomivala oken v visoki nosečnosti, da se popkovina ne zavije okoli vratu.

Na gibanje popkovine vpliva predvsem otrokova aktivnost v maternici in dolžina popkovine, ne pa toliko gibanje matere. Približno vsak tretji novorojenček  se rodi s popkovino okoli vratu, vendar jih večina nima nikakršnih problemov. Več si lahko preberete v raziskavi. Sicer je takšno gibanje lahko celo koristno, saj razteguje tako stranske trebušne mišice, ki dovoljujejo maternici več prostora, kot veliko hrbtno mišico, ki se (preko torakolumbarne fascije) zaključuje v zadnje medenične (sakroiliaklne sklepe), ki so zelo pogosto ‘zaklenjeni’ (v disfunkciji).

 

2. Nosečnica naj ne bi pomivala tal na vseh štirih.

Položaji na vseh štirih so zelo koristni za nosečnico skozi vsa gestacijska obdobja. Osvobajajo napetosti ali bolečine v ledvenem delu hrbtenice in medenici, osvobajajo prostor v maternici. Škodljivi postanejo lahko le, če je nosečnica razvila zelo velik razmik trebušnih mišic (diastazo rektusov), ker teža ploda pritiska na razmaknjeno območje ali če ima težave s karpalnim kanalom. V primeru razmika trebušnih mišic, si lahko med opravilom pomaga s podpornim kineziotapingom ali podpornim pasom za nosečnice (poleg ustreznih vaj in pravilnim načinom gibanja.).

 

3. Nosečnica naj ne bi telovadila, sploh ne v prvem tromesečju.

Za nosečo žensko je gibanje celo bolj pomembno kot za tisto, ki ni noseča, saj sta od tega gibanja sedaj odvisni dve živi bitji. Treba je le razumeti besedo ‘gibanje’. Kaj je bistvo gibanja v nosečnosti, si preberite na tej povezavi. V prvem tromesečju se vrši organogeneza – formirajo se vsi organi zarodka. Zato že narava poskrbi, da je nosečnica v prvem tromesečju bolj utrujena in mora poslušati lastno telo ter več počivati. Ne pomeni pa, da mora prenehati z vsemi aktivnostmi. Nežne vaje za raztezanje in krepitev, ki posnemajo naravno gibanje so veliko boljše od negibanja ali od klasičnih fitnes vadb, ‘prilagojenih’ za nosečnice. (Za lažje razumevanje si oglej prej omenjeni blog).

 

4. Nosečnica naj ne bi dojila.

Sicer največkrat že narava sam poskrbi, da ženska ne more zanositi med dojenjem, vendar se tudi to zgodi, kot se zgodi, da ženska doji več let (istega otroka). V teh primerih se sestava mleka spremeni še posebej v četrtem ali petem mesecu. Na spremembe vplivajo nosečniški hormoni, kar posledično vpliva tudi na njegovo količino, ki upade. Potrebno je poskrbeti za zadostno količino hranilnih snovi, počitka in čim manj stresa. Dojenje v nosečnosti se odsvetuje tistim nosečnicam, ki so nagnjene k splavom ali ki so rizične za prezgodnji porod, saj dojenje lahko stimulira popadke maternice. V idealnih okoliščinah je za žensko telo najboljše, da si od ene nosečnosti in dojenja do druge popolnoma opomore, sploh če je že v dobi nad 30 let.

 

5. Spolni odnosi lahko škodijo.

Pri zdravi nosečnosti spolni odnos ne more poškodovati otroka in je zaželen. Še posebej pa je ljubljenje in draženje bradavic koristno v zadnjih tednih nosečnosti ali ko je nosečnica čez rok. dobrosošlo bi bilo celo med samim porodom, ki ne napreduje, saj sprošča naravni hormon oksitocin, ki je najpomembnejši hormon za rojevanje.

6. Nosečnica ne sme prestopit dveh stopnic hkrati ali preskočit jarka.

Na tem reku bi bilo lahko nekaj resnice. Dvojno prestopanje stopnic bi lahko dražilo medenične sklepe in bi poslabšalo stanje še posebej pri tistih nosečnicah, ki jih boli sramna zrast (simfiza) ali boli/špikazadaj v sakroiliakalnih sklepih medenice. Medenica služi za prenašanje sil teže in ko hodimo navzgor ali navzdol želimo, da je v čim bolj poravnanem položaju glede na ostalo telo oziroma tla, kar pri tako velikih korakih ni mogoče. Jarek sicer lahko preskoči, ni pa zaželeno, da bi to počela pogosto. Prvič zato, ker je manj stabilna in drugič zato, ker poskoki niso priporočljivi v nosečnosti.

 

7. Nosečnica mora spati na levem boku in ne na hrbtu ali trebuhu.

Pravijo, da je najboljši položaj tistii, ki nosečnici najbolj ustreza. Pa je res tako? Ležanje na levem boku se priporoča zato, da plod ne bi pritiskal na veliko veno (veno cavo inferior) s čimer bi se lahko zmanjšal pritisk iz spodnjega dela telesa (in maternice) nazaj do srca. Kar se tega tiče je res, da nosečnica sama čuti, če bi se to zgodilo, saj bi ji postalo takšno ležanje zelo neprijetno.

Poleg tega pa ležanje na levem boku spodbuja tudi boljšo lego zarodka v maternici (obrnjen s hrbtom v levo in z glavico navzdol, čemur se reče s tujko ‘left occiput anterior’ – več o položajih zarodka si lahko preberete tu). Tega pa nosečnica navadno ne čuti sama. In če so ligamenti maternice na eni strani bolj zakrčeni kot na drugi, ji bo bolj ustrezalo spanje na desnem boku, saj bo imela na levi občutek, kot da je trebušček zateguje.

Spanje na hrbtu lahko spodbudi poleg pritiska na veno cavo tudi posteriorno lego zarodka (s hrbtom obrnjen proti hrbtenici nosečnice).

Medtem, ko je spanje na trebuhu, lahko celo zaželeno, če imate posteriorno lego ‘dojenčka’ in če pri tem uporabljate napihljiv obroč, v katerega namestite trebušček.

Več o položajih ploda ali matere v nosečnosti lahko izveste v posnetku delavnice Naravna nosečnost & naravni porod.

 

Kateri pa so tisti gibi ali položaji telesa, ki vam lahko škodijo in jih nihče ne ‘obeša na velik zvon’?

 

    1. Sedenje Tako je, sedenje še posebej dolgotrajno, zapira porodni kanal, sili simfizno zrast (sramno kost) v razmik, povzroča (nosečniški išias), zateguje ligamente maternice in sili otročka v posteriorni položaj.
    2. Sedenje s prekrižanimi nogami. Povzroča vse od prej naštetega, dodatno pa še asimetrično obremenitev medenice, maternice in pripadajočih ligamentov mišic ter mišičnih ovojnic.
    3. Sedenje s stisnjenimi stegni. Kronično zakrči mišice adduktorje (notranje stegenske mišice), ki potem vlečejo simfizo (sramno zrast) in posledično vplivajo na položaj kolčnic.
    4. Slonenje na eni nogi. Če dlje časa stojite, se izogibajte prenosu teže na eno nogo in še slabše na kolk (še toliko bolj odsvetovano tako nositi prvorojence). Ta asimetrični položaj, v kombinaciji z nosečniškimi hormoni, ki sproščajo vezi, zlahka vodi v nestabilno medenico in težave povezane z njo.
    5. Preveč iztegnjena kolena (hiperekstendirana). Prav tako, ko stojite pazite, da so vaša kolena raje čisto malo pokrčena kot preveč iztegnjena. Slednja namreč vplivajo na lego kolčnic in lahko destabilizirajo medenico.
    6. Ležanje na hrbtu z nogami v zrak (dolgotrajnejše) – lahko spodbudi posteriorno lego dojenčka.
    7. Globoki počepi, če ne znate pravilno počepati in pri tem zapirate porodni položaj. (Poglej zadnji del bloga o keglovih vajah v nosečnosti.) Ali pa ste v zadnjem stadiju nosečnosti in imate otročka v medenični ali posteriorni legi, ker ga z odpiranjem medenice lahko tam fiksirate. Sicer so počepi eeden izmed ključnih vzorcev gibanja v nosečnosti.
    8. Kolesarjenje Ponavadi se odsvetuje kolesarjene zunaj zaradi možnosti padca, medtem ko sobno kolo naj bi bilo priporočljivo, ker se opazuje vrsta gibanja samo z vidika kardio-vaskularnega sistema. Vendar ni. Gre samo za drugo obliko sedenja, kjer pritiskamo na križnico in/ali pudendalni živec, presredek, krajšamo mišico psoas, ki je zelo pomembna mišica pri rojevanju, utesnjujemo prostor okoli maternice (z ukrivljeno lego hrbtenice v smeri naprej in navzdol) in izvajamo pritisk na vretenca. Občasna vožnja s kolesom od točke A do točke B ni problematična.
    9. Plavanje – ni vsako plavanje dobrodošlo, recimo hrbtno. Boljše je prsno. Vendar če imate posteriorno lego dojenčka, potem je boljše, da z nogami ne plavate ‘žabice’, ker lahko preveč odprete medenico in ga s tem fiksirate v tem položaju.
    10. Hoja je super, vendar če veliko hodite po asfaltu, vam lahko prej škodi, kot koristi. Sile udarca negativno vplivajo na medenične sklepe, še posebej sakroiliakalne in s tem na celotno funkcionalnost medenice in hrbtenice. za hojo izbereite čim bolj naravne površine ali pa hodite počasi in ‘kot po oblaku’.
    11. Preveč vaj, kjer se stiska trebuh. Ni pametno trebušne mišice samo stiskati, ampak jih znati tudi popolnoma sprostiti, najbolje na vseh štirih. To vam bo povečalo prostor za maternico in tudi porod bo lažji.
    12. Hoja v petah. Nikakor ni primerna za nosečnice. Poruši in na glavo postavi celotno arhitekturo nosečniške drže. (več v blogu o nošenju pet)
    13. Premalo hoje na dnevni ravni. Nosečnica bi morala na dan hoditi vsaj 1-2 uri, najboljše ne v enem kosu in po naravnih površinah. To ni ključnega pomena za kardio-vaskularni, mišično-skeletni sistem, ampak tudi uravnava sladkor v krvi in odpravlja stres.
    14. Dvigovanje preko trebuha je kot izvajanje trebušnjakov, ki lahko pripeljejo do razmika trebušnih mišic. Dvigovati se mora preko boka v opori na rokah, tudi če se dviguje le iz fotelja.
    15. Dvigovanje starejših otrok – nepravilno. Kombinacija nepravilnega in dolgotrajnejšga sedenja, premalo hoje in ustreznega (raz)giba(va)nja in neustrezno dvigovanje otrok oziroma drugih bremen lahko privede ne samo do bolečin v spodnjem delu trebuha, ampak tudi do bolečin v križu, medenici, razmika trebušnih mišic (diastaza rektusov), popkovne kile in celo spontanega splava. (V pripravi je brezplačni video!)
    16. Dihanje skozi usta pri obremenitvah. Večina ljudi pri hoji v hrib, teku ali drugih fizičnih aktivnosti diha skozi usta, kar je postalo ‘normalno’, ni pa naravno. Tudi nosečnica se mora truditi ves čas dihati skozi nos, ker s tem uravnava optimalno razmerje med plini (kisik – dušik- ogljikov dioksid) v telesu, ki ga prejema tudi zarodek. Če bo dihala skozi usta, obstaja velika verjetnost, da bo tudi novorojenček dihal skozi usta. Kakšne posledice ima dihanje na usta na telo, si preberite v tem zapisu.
    17. Nepripravljenost na porod. Ženska v modernem (nenaravnem) svetu težko rojeva naravno, če se na to ne pripravlja. Rojevanje doma ob prisotnosti drugih žensk, ki so vešče rojevanja in so ji v oporo, je izrinilo bolnišnično, največkrat medikalizirano rojevanje. Če nisi pripravljena, si podvržena bolnišnični rutini in hitro pristaneš na umetnih popadkih, lajšanju bolečin in kirurškemu nožu. Več o mojih napakah prvega poroda tu. Seveda šola za starše v porodnišnici ne prikaže teh dejstev in ne govori o vaših možnostih med porodom (gibanje, pripomočki za rojevanje,hranjenje, prisotnost dule..). Dobro je prebrati kakšno knjigo ali se udeležiti delavnic pri dulah in se pozanimati v porodnišnicah, kaj omogočajo in česa ne. Tudi na naših delavnicah Naravna nosečnost &naravni porod izveste veliko pomembnih imformacij, kot na samih vadbah, kjer se nosečnice v mini skupinah izmenjujejo svoje izkušnje.
    18. Keglove vaje Delati ali ne delati keglove vaje v nosečnosti? Prvorodke se največkrat prvič seznanijo s tovrstnimi vajami v prvi nosečnosti. Pa je to dobra odločitev? Preberite si več v posebnem blogu z istoimenskim zapisom.
    19. Stres je že nekaj tako vsakdanjega, da nihče prav posebej ne poudarja, kakšne so obsežnosti vpliva na telo noseče matere. Da izpostavim samo en vidik.. zakrčenost oziroma togost mišic (trebušnih, medeničnega dna, dihalnih, psoas), ki vplivajo na potek nosečnosti in porod ter tudi na prenos vzorcev na otroka. Kako si lahko pomagamo?

Če si radovedna, kako se pravilno gibati v nosečnosti, preveri naše mini skupinske vadbe za nosečnice ali delavnice Naravna nosečnost & naravni porod, lahko pa se oglasiš tudi individualno oziroma pogledaš kakšen video na omenjenih povezavah.

Posted on Leave a comment

Delati ali ne delati keglove vaje v nosečnosti?

Vabim te, da si za uvod prebereš nekaj več o keglovih vajah v predhodnem blogu o keglovih vajah.

 

Tam nekje od druge polovice prejšnjega stoletja nosečnice širom po svetu dobivajo navodila/priporočila, da začnejo v nosečnosti z izvajanjem keglovih vaj. Obstajajo pa tudi eksperti, ki to odsvetujejo. Kaj je resnica?

Ko gre za način krepitve mišic medeničnega dna dejansko ne obstaja 100% pravilni protokol, ki bi določal, kako krepimo mišice medeničnega dna ob različnih disfunkcijah (npr urinska inkontinenca, prolaps organov..) ali v nosečnosti. Preberi raziskavo. Prav tako je bilo ugotovljeno, da keglove vaje na dolgi rok nimajo posebnega učinka. Preberi raziskavo.

Poglejmo si primer predvsem za zdrave nosečnice, ki niso patloške.

Kako torej?

 

Zakaj naj bi sploh izvajali keglove vaje v nosečnosti?

V nosečnosti naj bi mišice medeničnega dna, ki podpirajo vse notranje organe, doživele velik stres in obremenitev, ker naj bi jih teža ploda porivala navzdol. S stiskanjem le teh navzgor (keglove) vaje naj bi ustvarili ‘kontra utež’ in ohranili močne.

 

Ali so (klasične) keglove vaje v nosečnosti lahko sporne?

Kaj se v resnici dogaja?

1. Mišice medeničnega dna se zaradi dodatne teže ploda in maternice praviloma ne povešajo, ampak ves čas kontrirajo novonastali teži in delujejo 24 ur na dan. V nosečnosti se dan po dan prilagajajo novi dodatni mikro teži in tako ‘trenirajo’. (Pomislite, kako bi bilo, če bi živeli v naravi? Bi poleg vsega opravljenega gibanja čez dan zavestno in dodatno krepili še eno določeno mišično skupino? Ne, narava nas je ustvarila za rojevanje, ni nas pa ustvarila za sedenje na stolih, kar znatno poslabša njihovo funkcijo.) Torej, če mišice medeničnega dna opravljajo dodatno delo 24 ur na dan, kvečjemu potrebujejo relaksacijo. Če jim dodamo še keglove, s katerimi samo vlečemo in skrajšujemo mišice navzgor, lahko postanejo premalo prekrvavljene,  preveč toge in s tem manj elastične, kar lahko pomeni težji porod. Torej faza relaksacije mišic je enako pomembna.

2. Drug zanimiv pogled (vam ga napišem kot zanimivost), ki izpodbija klasični ženski anatomski model medenice, pa je (po raziskavah Christine Kent na podlagi dela dr. Linda T. Brubaker) sledeče: medenični organi (mehur, maternica, rektum) se naslanjajo pretežno na kostni del medenice (na simfizno zrast oz ‘pubic bone’ na spodnji sliki) in spodnji del trebušne stene ter ne direktno in samo na mišice medeničnega dna.

Rezultat iskanja slik za christine kent pelvis

Tole (spodnja slika) naj bi bila naša napačna predstava o postavitvi medeničnih organov na ‘medenično dno’. medenično dno v bistvu sploh naj ne bi bilo dno, ampak bolj ‘medenična stena’. Le v primeru, da bi imeli nepravilno postavitev medeničnih organov (‘pelvic organ displacement’) – kot posledica neustreznega življenjskega (gibalnega) stila, zarastlin ali laserskih operacij, nam bi organi pritiskali na nožnico in bi lahko lezli ven (prolaps organov). Ali v primeru neustrezne drže, še posebej, pri izrazitejšem posteriornem nagibu medenice in izravnani ledveni krivini. V obeh primerih naj bi keglove vaje poslabšale stanje, saj približujejo omenjene medenične organe proti nožnici.

Povezana slika

Spodnja slika (zarodek v maternici) iste avtorice prikazuje, da največji del teže zrodka podpira sramna kost in spodnji del trebušne stene. Zato je v nosečnosti, po njenem mnenju, veliko bolj kot keglove vaje pomembno dejstvo, da imamo poravnano medenico (levo in desno stran, ki se spaja v sramni zrasti, ki je ‘oblegana’ s hormonom za mehčanje relaksinom), poravnano telesno držo (sledi v nadaljevanju) in funkcionalno (elastično) trebušno steno s trebušno prepono. (Zato je odsvetovano sedenje s prekrižanimi nogami!)

Rezultat iskanja slik za christine kent pelvis pregnant

3. Če ste kdaj utrpeli zlom trtice ali vas boli trtica, raztrganine, imate boleče spolne odnose, veliko sedite v slabem položaju ali imate pudendalno nevralgijo, obstaja velika verjetnost, da imate mišice medeničnega dna skrajšane in toge in bi jim klasične keglove vaje lahko še povečale to togost in neelastičnost. Posvetujte se s strokovnjakom!

4. Potreben je tudi temeljit premislek pred uporabo vaginalnih kroglic, vaginalnih elektrostimulatorjev in podobnih naprav. Oboje vsebuje preveč koncentričnih kontrakcij, premalo počitka in nič ekscentričnih kontrakcij. Če pri tem tudi sedite na stolu, obstaja velika verjetnost, da stežo pritiskate na predel križnice, namesto na sprednji del sednih kosti.

 

Zakaj sploh pride do težav, ki naj bi jih reševale keglove vaje?

Leta sedenja, vse od šole naprej, pardon, že od vrtca naprej, spremeni ‘ustroj’ medenice. Sedenje na stolu ni naravno – še posebej zato, ker sedimo večinoma na trtici (ne na sprednjem delu sednih kosti) in ker sedimo predolgo časa naenkrat v enem položaju. S tem dobesedno porivamo trtico s križnico v medenično dno in mišice medeničnega dna, ki se pripenjajo na ta predel, postanejo lahko ohlapne oziroma se jim zmanjša elastičnost in funkcionalnost. (In s tem tudi celemu telesnemu jedru, medenici, hrbtenici in kolkom.) To se lahko zgodi tudi pri padcih na trtico, jahanju, kolesarjenju.poleg tega sedenje skrajša posteriorno stran mišic nog (zadnje stegenske mišice, meča) in mišico psoas, ki nato vlečejo medenico iz pravilnega nagiba, ki oslabi funkcijo mišic medeničnega dna. Žal to še ni vse, posledice se odražajo tudi na legi maternice in zakrčenosti njenih ligamentov, ki se pripenjajo na križnico. Kako to lahko vpliva na posteriorno lego dojenčka, si preberi tu.

Rezultat iskanja slik za pregnant sitting on sacrum

Rezultat iskanja slik za pregnant sitting katy bowman

To je samo eden od razlogov. In ta nastaja celo življenje – ne samo v nosečnosti! Drugi so tudi neustrezna telesna drža (glej sliko spodaj), nepravilno dvigovanje in nošenje bremen, konstantno stiskanje trebuha ali nošenje steznikov, neurejena prebava, prevelika telesna teža, nepravilno dihanje, brazgotine in zarastline od prehodnih posegov, hoja v petkah, neustrezna prehrana, določena hormonska neravnovesja, slabša kakovost vezivnih tkiv, skakanje na trampolinu, neustrezne športne aktivnosti (npr tek po asfaltu), premalo ‘čiste’ hoje. Vse to ustvarja enormno in nepravilno obremenitev mišic medeničnega dna, ki še posebej v kombinaciji s prvim vzrokom (sedenje) lahko ustvarja neljube situacije kot so urinska inkontinenca, prolaps organov, bolečine v medenici, nenapredovanje poroda ali raztrganine..

 

Kdaj so keglove vaje koristne, če sploh?

Najprej moramo razumeti, kako se keglove vaje v splošni praksi sploh izvajajo. Različni strokovnjaki jih izvajajo na različne načine in tudi sami vadeči jih izvajajo vsak drugače, saj gre za interno percepcijo telesa, ki jo imajo nekateri bolje razvito, nekateri pa je ne znajo priklicati. Če bi upoštevali samo medicinska dejstva dr. Linde Brubaker oziroma Christine Kent, potem se o keglovih vajah sploh ne bi več pogovarjali, ampak ‘samo’ o pravilni legi medenice, notranjih organov, telesni drži in dihanju. Prav tako po mnenju Katy Bowman, kjer bi namesto keglovih vaj izvajali počepe in hojo. Sama osebno sem mnenja, da mora sodobna ženska v času nosečnosti vseeno nekaj storiti ta predel medeničnega ‘outleta’, saj determinira porodni kanal za dojenčka in način iztisa! 

Pa si torej poglejmo, kako večina strokovnjakov uči keglove vaje: torej mišice medeničnega dna se stisne (kot da bi želeli prekiniti curek urina, zadržati tampon v nožnici ali vetrove v anusu). Nekateri to stanje povlečejo še navzgor, proti srcu, kot neko dvigalo (da dosežejo najglobji del mišic) in pri tem uporabljajo različne sekundne časovne intervale (da zadostijo potrebam tipa I in II mišičnih vlaken oziroma počasnih in hitrih..)  in premore.

Tukaj nastane nova dilema.

Stiskanje mišic medeničnega dna navzgor zajame samo en del njihovega obsega gibanja oziroma nalog in še to del, ki ga večinoma že same opravljajo zaradi dodatne teže v nosečnosti. Treba je razumeti oziroma ozavestiti njihov celoten obseg delovanja, torej ne samo koncentrični del kontrakcije (ko se skrčijo navzgor), ampak tudi ekcentrični del kontrakcije (ko se aktivirajo v smeri navzdol). Ta slednji je najtežji za razumevanje (zato vam prilagam spodnji gif), saj si ga večina predstavlja kot ‘povešenje’ mišic. V bistvu pa gre tudi tukaj za aktivno delo, predstavljajte si, kako s takšno mišično aktivacijo porinete tampon iz nožnice ali opravite dolgo potrebo ali rojevate.. Lahko si tudi predstavljate, kako se odrinete in skočite, pri čemer prej pokrčite kolena. Ko pokrčite kolena, greste v položaj počepa in tu se sedni kosti oddaljita ena od druge, mišice ki se nahajao med njimi pa se razetgnejo in delujejo kot neke vrste trampolin.

Delati ali ne delati keglove vaje v nosečnosti?

Pri vsem tem gre primarno za krepitev ozaveščanja teh funkcij med našimi dnevnimi aktivnostmi. Zelo koristno je vedeti, kako morate občutiti vaše mišice medeničnega dna, ko kihnete, kašljate, dvignete breme, napihujete balon, ko tečete, sedite, pojete.. Če ne občutite nobene razlike, potem tudi vaje izvajate ‘na slepo’ in ‘na silo’. Če ne veste kako to občutiti, kliknite na spodnji gumb in poslala vam bom brezplačni video. Torej, ko kihnete, morate čutiti koncentrično kontrakcijo mišic medeničnega dna (kako ‘skočijo’ navzgor in se uprejo povečanemu pritisku). Če čutite obratno, da se povesijo (občutek kot da vam bo ali vam je ušla kaplja urina), potem jih morate zavestno aktivirati. Prav tako morate ločiti/občutiti aktivacijo vseh treh sfinkrov – sečnico, nožnico in zadnjik. Preprosto si predstavljajte, da npr spustite vetrove/blato in se pri tem ne polulate. Zavedanje oziroma percepcija delovanja mišic medeničnega dna ni samo osnovni pogoj za njihovo zdravje, ampak je tudi ključ do uspešnega poroda.

Ko ozavestimo oba načina kontrakcije, moramo ozavestiti še sočasno (ne)aktivacijo drugih mišic, držo telesa, način dihanja in položaj telesa, ko izvajamo vaje. Prvič želimo znati aktivirati mišice medeničnega dna ne da bi pri tem morali stiskati mišice zadnjice, trebušne ali notranje stegenske. Drugič, ko to obvladamo, lahko dodamo aktivacijo drugih mišic, ki nam preko skupnih  fascij (mišičnih ovojnic) pomagajo aktivirati mišice medeničnega dna in celotno telesno jedro (stisk žoge med pokrčenimi koleni leže v mostu, dodajanje glasov kot npr ‘šššš’, vaje z aktivacijo intrinzičnih mišic stopal – ‘short foot’ v angl…). Tretjič dodamo dihalne vaje s (trebušno) prepono, ki generira gibanje medenične prepone – glej gif zgoraj. Četrtič vaje delamo vedno s prsnim košem poravnanim nad medenico. Petič vaje izvajamo tudi v položaju globokega počepa, pri čemer je štartni položaj mišic že v lepem razteznem položaju, kjer jih ne moremo skrajšati in kjer lahko sočasno krepimo tudi glutealne mišice, ki so njihova protiutež na drugi strani njihovega pripenjališča (križnice), (vendar pozor, če imate že povešene organe, gre za zdrave nosečnice). S tem pa tudi odpiramo porodni kanal za lažji porod, ki prihrani poškodbe mame in tudi dojenčka.

V primeru povešenih medeničnih organov, skrajšanega materničnega vratu, predležeče posteljice in drugih posebnih stanj v nosečnosti se obvezno prej posvetujte z vašim ginekologom, sicer pa se določen obseg teh vaja lahko (in je tudi zaželeno) izvaja v ležečem položaju.

 

Če povzamem..

Če klasične keglove vaje ‘opremimo’ z vsemi zgoraj naštetimi elementi oziroma jim razširimo obseg gibanja, položajev in jih dopolnimo z dihalnimi vajami, medtem ko ozavestimo gibanje mišic medeničnega dna skozi dan, se naučimo pravilno sedeti, manj sedimo in več hodimo ter skozi dan izvajamo počepe (ali njihove približke, če nismo več sposobni pravilno počepniti z osvobojeno križnico), poskrbimo ne samo za dravo in funkcionalno medenično dno, ampak za optimalnejše delovanje celotnega telesnega jedra, zdravja medeničnih in trebušnih organov ter s tem izboljšamo delovanje celotnega telesa. Sem omenila, da je to osnovni pogoj za manj travmatičen in naravni porod?

Rezultat iskanja slik za pregnant sitting on sacrum

In še dodam..

Nesposobnost pravilnega počepanja je velik problem sodobne ženske. (glej zgornjo sliko, desno podobo) V vsakodnevnem gibanju se ne moremo izogniti gibom, ki izvirajo iz tega položaja in kjer ženska vleče križnico v porodni kanal oziroma v območje mišic medeničnega dna. Sklepi med križnico in kolčnicama (VIDEO), ki bi morali biti mobilni, prav tako trtica, ‘se zaklenejo’ in s tem lahko povzročajo več drugih disfunkcij v delovanju medenice – hrbtenice – kolkov, povzročajo bolečine in ožajo porodni kanal. Ženske se na ta način nepravilno sklanjajo, vstajajo, delajo raztezne vaje, počepajo, vstajajo in se usedajo v avto, si obuvajo čevlje (VIDEO).. ne da bi se sploh zavedale..

Na naših delavnicah Naravna nosečnost & naravni porod in tudi v manjših skupinah ali na individualni obravnavi, kjer poteka vadba za nosečnice se med drugim učimo tudi, kako pravilno izvajamo omenjene gibe. Ena izmed metod so tudi terapevtske masažne žogice, ki nam pomagajo zbuditi proprioceptorje v omenjenih predelih sklepov, pripadajočih mišicah in vezivnemu tkivu.

Preberi tudi blog ‘Ženske, ali vaš tek spremljajo mokre hlačke’?

Če želiš izvedeti še več, preveri vsebino 10 tedenskega online programa FUNKCIONALNO MEDENIČNO DNO.

NOBEN DEL TE VSEBINE NI NAVODILO NITI NASVET ZA RAVNANJE, ZATO SE PRED ODLOČITVIJO ZA KAKRŠNEKOLI SPREMEMBE ALI DEJANJA NA PODLAGI TEH VSEBIN NAJPREJ OBVEZNO POSVETUJTE Z VAŠIM OSEBNIM ZDRAVNIKOM.

Vas zanima TOP 5 vaj za mišice medeničnega dna?

Posted on Leave a comment

Vadba za nosečnice – Kaj je bistvo?

Običajna vadba za nosečnice je ponavadi samo prilagojena klasična fitnes vadba za kondicijo in moč. Odvzeta je večina dodane teže, zmanjšano število ponovitev, frekvenca vadbe in trebušnjaki z namenom biti ‘fit’ za porod in po porodu.

Bistvo vadbe za nosečnice ni toliko ohranjanje kondicije za porod in materinstvo kot je ozaveščanje pravilne telesne drže skozi dnevna opravila in raztezne vaje, ki omogočajo zadosten prostor maternici in porodnemu kanalu ter stabilno simetrično medenico in optimalno držo.

Zakaj?

 

Naše telo ni bilo ustvarjeno za sedenje ali večurne druge prisilne drže, ki so v našem svetu nuja za preživetje. Naše telo je bilo ustvarjeno za gibanje. Primitivna ljudstva se gibajo popolnoma drugače kot sodobna ženska (ali moški). Hodijo bosi, čez dan nabirajo ali lovijo hrano oziroma jo obdelujejo. in slednje zelo veliko v položaju globokega počepa. Gibanje je pogoj za preživetje. V našem svetu pa ravno obratno, ‘negibanje’ je pogoj za preživetje.

 


Ženska je v nosečnosti podvržena veliko hormonskim spremembam. Med drugimi se izloča hormon relaksin, ki mehča sklepe in vezi. Namen je čim bolj odpreti medenične kosti, dojenčkovo porodno pot. Na žensko (človeško) telo 24 ur na dan delujejo sile, na primer sila gravitacije – sila teže. Te sile ne delujejo enako, če sedimo ali smo v globokem počepu – če stojimo ali hodimo – če nosimo pete ali nizke čevlje.. itd.

 

Kaj se dogaja pri klasičnemu primeru noseče ženske, ki dela polni delovnik v pisarni?

Rezultat iskanja slik za pregnant woman sitting in office

  1. Njeno telo se začne prilagajati stolu
  2. Večino časa presedi na trtici, namesto na sprednjem delu sednih kosti
  3. Mišice medeničnega se s tem skrajšujejo in postajajo šibkejše
  4. Spremeni se lega maternice, ki se med drugim pripenja na križnico
  5. Mišice zadnjice pri tem atrofirajo
  6. Trebušna prepona, ki je v nosečnosti že tako omejena, postane še bolj
  7. Stranske trebušne mišice postanejo toge in neelastične
  8. Medenični sklepi (sakroiliakalni) postanejo rigidni ali disfunkcionalni
  9. Utesni se dimeljski kanal z vsemi vitalnimi strukturami žil, živcev, limfnih poti
  10. Odsotnost hoje in globokega počepa, ki sta ključna za naravno nosečnost in porod
  11. Stres

 

Kakšne so lahko posledice?

 

  1. Zakrčen posteriorni (zadnji) del spodnjih okončin (ki se pripenja na medenico in vpliva na njeno lego)
  2. Ožanje porodnega kanala
  3. Zakrčeni ligamenti maternice – manj prostora v maternici in s tem
  4. nepravilna lega dojenčka (medenična, prečna lega ipd) in bolečine v križu oziroma v medenici
  5. ali bolečine v dimeljskem predelu, v predelu medenice ali ledvene hrbtenice
  6. Težek porod, porod, ki ne napreduje, cr, epiziotomija..
  7. Ekstenzijski vzorec pri dojenčku

 

Kaj lahko storimo? Kaj bistvo vadbe za nosečnice?

 

Sedaj vam bo naštela ključnih elementov naše vadbe za nosečnice:

  1. Razgibavanje medenice in kolkov (bodisi stoje, na žogi ali v opori ob steno)
  2. Oponašanje položaja globokega počepa
  3. V tem položaju izvajanje vaj za medenično dno preko dihanja (to niso keglove)
  4. Raztezne vaje za zadnje stegenske mišice in meča
  5. odpiranje prsne hrbtenice in stranskih trebušnih mišic
  6. vaje za globoke mišice trupa in vaje proti diastazi rektusov
  7. Samomasažne tehnike
  8. Lahek cardio vložek brez poskokov

Na delavnicah pa dodamo še:

  1. vaje za pravilno lega dojenčka v maternici
  2. vaje za obračane medenične lege dojenčka
  3. vaje za lažji iztis
  4. vaje za sproščanje mišice psoas
  5. vaje za masažo presredka
  6. kako omilimo negativne učinke sedenja med in po sedenju

 

Doma pa vzpodbujamo še:

  1. Hoja
  2. Pravilno ležanje
  3. Ustrezno prehrano
  4. Dihanje skozi nos
  5. Pravilno vstajanje, pobiranje, nošenje

Gibanje v nosečnosti je ekstremnega pomena. Tudi če zdravnikova navodila narekujejo strog počitek, je dobro vedeti, da lahko veliko koristnih vaj opravite tudi v postelji – dihalne vaje, raztezne vaje, vaje za globoke mišice, razgibavanje kolkov. Sicer lahko ležanje prinese veliko škode, kot sedenje. V kolikor imate druge težave, kot so placenta previa oziroma druge zaplete, se najšrej posvetujte s svojim ginekologom. V teh primeru se da veliko vaj za razgibavanje opraviti leže na boku ali sede na žogi.

Posted on 1 Comment

Kako preprečiti carski rez & raztrganine, poškodbe medenice v nosečnosti in celo ekstenzijski vzorec pri dojenčku

Kaj je najpogostejši razlog za urgentni carski rez? Zastoj v porodu, prevelik otroček za mamo, mama se ne odpira dovolj.. vsaj tako so vam rekli, ne? 

 

Poglejmo si, zakaj to največkrat ni res oziroma, kaj se dogaja v maternici in materinem telesu. Ni vseeno, kako še nerojeni dojenček leži v maternici. Še posebej po 34. tednu nosečnosti, ko bi moral biti idealno z glavico navzdol in gledati proti mamini hrbtenici oziroma biti obrnjen v levo (ne v desno – bom še razložila zakaj).

 

Poglejmo si primer:

Na sliki vidite primerjavo med anteriorno lego (dojenček gleda v hrbet matere) in posteriorno lego (dojenček gleda navzven). Imamo še druge lege, na primer prečno in medenično, vendar vam želim danes podati bistveno razliko med tema dvema.

 

Kaj mislite, katera je pravilna oziroma optimalnejša lega tako za dojenčka kot mamo? Anteriorna, res je! Dojenček je v poziciji fleksije (upogiba), kar je norma za zdrav razvoj in lažji porod. Pri posteriorni legi hrbtenica mame sili dojenčka v ektenzijo (izteg), kar ni dobro za njegov razvoj in veste kaj še? V tem položaju je obseg glavice veliko večji, ko gre za izstis! In bolj pritiska na pubis (sramno zrast). Zato lahko pride do raztrganin, epiziotomije, carskega reza in do ekstenzijskega vzorca pri novorojenčku ali torti collisa (nagnjene glavice). Med samo nosečnostjo pa se pri mami lahko pojavijo bolečine v križu ali medenici in zaradi nosečniških hormonov, predvsem relaksina, ki sprošča ligamente in mišice, lahko pride do nestabilne medenice, kar pa spet lahko pomeni težji porod.

 

Najpomembnejše pri vseh legah dojenčka, tudi če so v prečni ali medenični legi je, v kakšnem položaju je njihova bradica oziroma vrat. Če imajo glavico oz bradico v položaju fleksije (upogiba, kot da bi želeli narediti podbradek), pomeni to manjši premer glavice za izstis pri porodu. 

Če je premer glavice večji, potem se to velikokrat razume, da je otrok ‘prevelik za lastno mamo’. Otrok nikoli ni prevelik za mamo. Le način, kako je tak otrok situiran v maternici, ni primeren za mamo.

 

Žensko telo je bilo ustvarjeno za rojevanje. Toda naša družba ni. Gibanje ni več pogoj za preživetje, ampak sedenje oziroma statične drže. Ko vozimo avtomobile asimetrično obremenjujemo medenično dno, saj imamo desno nogo bolj obremenjeno. Torbico nosimo na eni strani. tudi otroka rade nosimo na enem kolku.

 

Vse to vodi do asimetrij v legi maternice, v napetosti ligamentov maternice (kar 11 jih je), mišic medeničnega dna, globokih kolčnih mišic in drugih, ki prav tako vplivajo.

 

In veste zakaj je razlika, če otrok leži bolj v levo kot v desno? In zakaj je boljše v levo? Ker je tudi maternica asimetrična in je na levi strani večja in bolj podobna ‘viseči mreži’ za otročka. V tem položaju ima otrok lažje bradico v fleksiji.

 

Porod bi moral biti 50% ‘dela’ s strani mame in 50% ‘dela’ s strani dojenčka. Če se dojenček pravilno spušča (ima bradico v pravem položaju) s svojo glavico stimulira tanjšanje materničnega vratu in odpiranje porodnega položaja. Če se ‘zagozdi’ nekje vmes, (ker ga mama ‘ovira’ s svojim telesom oziroma načinom gibanja), porod ne napreduje. Takrat je priporočljivo delati posebne tehnike (ki jih prikazujem na delavnici) in upoštevati naravne porodne položaje (vsekakor ne leže na hrbtu).

 

Kaj lahko storite pred porodom? Bistvo je, da omogočite otroku v maternici dovolj prostora, da se sam pravilno obrne. Kaj ga utesnuje? Predvsem sedenje ter vaše pretekle in sedanje (ne)gibalne navade ali poškodbe medenice. Potrebno je hoditi vsaj 2x na dan po 30 minut. Delati ustrezne ‘razgibalne’ vaje za medenico in trup, pravilne globoke počepe, pomagajo pa tudi posebne tehnike (položaji), ki sprostijo ligamente maternice in tako omogočijo otročku dovolj prostora, da se pravilno namesti. Spodaj na sliki vidite položaj obrat na glavo (forward leaning inversion), ki pomaga sprostit zakrčene ligamente maternice (natančneje uterosacralna ligamenta), ki lahko povzročita (če je en bolj napet kot drug), da se spodnji del maternica zasuka in zvije (‘twist’) in tako zmanjša prostor dojenčku. Vaja se priporoča vsem nosečnicam brez kontraindikacij, tudi, če je njihov dojenček z glavo navzdol. (Če vas zanimajo kontraindikacije, mi pišite).

 

Če želite izvedeti več o NARAVNI NOSEČNOSTI IN NARAVNEM PORODU, se mi lahko pridružite

 

Na zastoj v porodu lahko vplivajo tudi drugi dejavniki, eden izmed njih je epiduralna analgesija.

Če vas zanima, kako zakrčene mišice medeničnega dna vplivajo na težji porod oziroma epiziotomijo, raztrganine, potem si preberite še blog Zakaj keglove vaje ne delujejo oziroma škodujejo na dolgi rok.

Vse kar morate vedeti o carskem rezu, pa si preberete v blogu Kaj morate vedeti, če ste ali boste imele carski rez?  ali v blogu VBAC ali kako rodito vaginalno po carskem rezu in zakaj je to manj rizično.

Posted on Leave a comment

Povešeni medenični organi? 16 nasvetov, ki vas lahko rešijo operacije.

Imate občutek, kot da vam bo tam spodaj nekaj ven padlo ali imate ‘samo’ neprijeten občutek? Imate težave z uriniranjem in morda tudi s spolnimi odnosi? Vam je ginekolog povedal, da imate povešene organe? Morda imate diagnosticirano cistekolelo, rektokelo, enterokelo ali prolaps maternice v določeni stopnji ali kombinacijo? Morda vaš prolaps spremlja tudi inkontinenca, urinska ali fekalna?

Ko ste vprašali za rešitev pa ste verjetno dobili takšen odgovor?
a) V primeru blažjega prolapsa: Delajte keglove vaje.
b) Nič kaj dosti se ne da pomagati.
c) Če bo slabše, greste lahko na operacijo.

Kaj sploh je prolaps medeničnih organov?

V zgornjem levem kvadrantu zgornje slike vidimo primer normalne anatomije mehurja, maternice in danke. V zgornjem desnem kvadrantu vidimo zdrs mehurja v nožnico oziroma cistokelo. v levem kvadrantu spodaj je prikazan zdrs danke v nožnico oziroma rektokela. Desnji spodnji kvadrant pa prikazuje zdrs maternice v nožnico.

Na zgornji sliki vidimo zdrs maternice skozi nožnico.

Zgornja slika prikazuje spust mehurja s pomočjo barvila! Vir

 

Kateri so lahko dejavniki tveganja?

1. Napornejši porodi, več porodov en za drugim, veliki dojenčki, večplodne nosečnosti
2. Starost (kar pomeni ‘več napak’ v zgodovini našega gibanja)
3. Menopavza, odsotnost ustreznega nivoja estrogena
4. Podaljšana dojenja (dojenje več kot 12 mesecev, kateremu kmalu sledi nova nosečnost) iz enakega razloga, pomanjkanj estrogena
5. Napenjanje: bodisi zaradi prebave bodisi zaradi pretežkega dvigovanja ali rigorozne vadbe
6. Prekomerna telesna teža
7. Histerektomija (odstranitev maternice) zaradi izgube podpore nožnice
8. Operacije medenice (lahko oslabijo mišice in vezivna tkiva ter spremenijo lego organov)
9. Carski rez in epiziotomija (zaradi nastanka notranjih adhezij in s tem spremembe lege medeničnih organov)

Kateri so simptomi?

1. Občutek bolečine ali pritiska v predelu medenice
2. Bolečine v ledvenem delu.
3. Občutek, da nekaj leze iz nožnice
4. Težave z gibanjem črevesja, zaprtost, napenjanje
5. Bolečine pri spolnih odnosih
6. Inkontinenca
7. Težave pri praznenju mehurja
8. Krvavitve iz nožnice

Kako se diagnosticira prolaps? Prolaps vam diagnosticira vaš ginekolog ali urolog. Če želite izvedeti več o možnih načinih diagnostike, lahko preberete več na povezavi.

Kaj dejansko se dogaja pri kiruškem posegu?

  • Obstaja več tipov operacij za ‘popravilo’ prolapsa medeničnih organov. Med drugimi:
  • Popravilo stene nožnice (vaginal vault prolapse surgery).
  • Popravilo mehurja ali sečnice (cystocele surgery) or urethra (urethrocele surgery).
  • Popravilo danke ali tankega črevesja (rectocele surgery) or small bowel (enterocele surgery).
  • Zaprtje nožnice (vaginal obliteration).
  • Odstranitev maternice (hysterectomy).

Kaj pomeni za vas kirurški poseg? Možne posledice:
Pri operacijah prolapsa gre za to, da se povešeno vezivno tkivo zašije ali ojača z mrežicami, ki so velikokrat pritrjene na ligamente, ki povezujejo medenico (sednične kosti) z mišicami medeničnega dna in križnico. Iz tega razloga tovrstne opercije pustijo posledice na omenjenih strukturah, kar lahko privede do inkontinence, bolečin v križu ali medenici.

Drugi možni zapleti:
Težave z inkontinenco
Nezmožnost spraznjenja mehurja
Bolečine med spolnimi odnosi
Poškodbe mehurja
Infekcije
Infekcije, ki vodijo v erozije
Fistule

 

Skupna lastnost tovrstnim operacijam je tudi potreba po ponovitvi. Statistike kažejo nekje od 10% -30% posegov se ponovi. Zaradi več nastalih zapletov je že na tisoče žensk (podatki iz tujine) vložilo tožbe.

Ker je operacija namenjena reševanju specifičnega predela, torej specifičnega spuščenega organa, se hitreje lahko pojavi spust drugega organa. Zato bi bila uspešnost operacij veliko večja, če bi a) odpravili vzroke, ki so pripeljali do nastanka prolapsov (glej spodaj 16. točk, kako preprečiti (novo) operacijo) in b) da bi v eno operacijo združili 2 tipa operacij.

Najslabša lastnost operacije je, da ni iriverzibilna. Prejšnjega stanja nikoli več ne moremo priklicati nazaj, torej so njene posledice, dobre ali slabe, trajne. Poglejte si raziskavo o njenih posledicah: Mesh complications in female pelvic floor reconstructive surgery and their management: A systematic review

Kakorkoli, če se boste vseeno odločili za kirurški poseg, ne spreglejte tega znanstvenega članka Complications of pelvic organ prolapse surgery and methods of prevention.

Če v življenju planirate še kakšnega otroka, pa je z operacijo verjetno najbolej počakati, (ne pa z drugimi ukrepi), ker se stanje zlahka ponovi.

Kaj lahko storite že takoj danes, da se prolapsu v naprej izognete?

1. Preventiva – pravilno dvigovanje in nošenje bremen ter lastnega telesa
2. Fiziološke potrebe – kihanja, kašljanje, defekacija – opravljati na način, da se prekomerno ne poveča pritisk v trebušni votlini.
3. Telesna drža – tudi sključena drža lahko povečuje pritisk v trebušni (in medenični) votlini.
4. Rigorozne vadbe, tek po asfaltu, jahanje, kolesarjenje so škodljivi.
5. Kajenje slabša stanje.
6. Obutev s peto (spreminja naklon medenice in z njo lego medeničnih organov).
7. Prebava (napenjanje znatno poveča pritisk).
8. Adhezije (notranja zlepljena po cr ali epiziotomiji pustijo posledice)
9. Mirena (lahko hormonsko vpliva oziroma prispeva svoj delež pri povešenju organov).
10. Dojenje na dolgi rok (zaradi primankljaja estrogena in izčrpavanja telesa se lahko organi lažje povesijo).
11. Sedenje (še posebej sedenja na trtici, ki vpliva stanje MMD, ligamentov in organov)
12. Stezniki (povečujejo pritisk).
13. Ustrezne vaje (vam lahko pomagajo pri vzpostavljanju motoričnih in senzoričnih funkcij mišic medeničnega dna, vplivajo na lego organov, pozicioniranje medeničnih kosti, predihavanje vseh medeničnih struktur..)
14. Pesar, vaginalni pripomoček, ki vam pomaga blažiti simptome.
15. Pomanjkanje hoje in stres lahko bistveno poslabša simptome, lahko pa sta sama po sebi vzrok težav.
16. Prehrana: z ustrezno prehrano, lahko veliko pripomoremo k temu, da dobi telo boljše gradnike za podporna vezivna tkiva.

Lahko pa se nam pridružite na Delavnici Funkcionalno medenično dno ali individualno!

 

Kaj tvegate, če nič ne ukrepate?
1. Da se bo začetna stopnja prolapsa razvila v tretjo stopnjo, ko organi dejansko pogledajo ven iz telesa (skozi steno nožnice).
2. Da boste izgubili motorično koordiniranost stabilizacijskih mišic trupa, zaradi česar bo zelo ogrožena med drugim tudi vaša hrbtenica.
3. Da se vam lahko začnejo povešati tudi organi trebušne votline, ledvica, črevesje..
4. Da trebušna prepona postaja šibkejša in izgublja na vseh treh nivojih funkcij: podporna, dihalna, visceralna (požiralnik).
5. Da se vam začne znatno slabšati drža.
6. Da pride do odstranitve maternice (histerektomija).
7. Da ne boste mogli imeti več otrok.
8. Da vas bo bolel križ, medenica.. kmalu za tem pa posledično tudi kolena..

Na kratko.. povešenje medeničnih organov pomeni, da se vam seseda telo od znotraj. Ker navadno ni prisotnih nevroloških izpadov, se ne obravnava urgentno in se presoja o reševanju medeničnega dna prepušča samim pacientom. NIKOLI SE NE ZAPUSTITE, ČE IMATE POVEŠENE ORGANOV! UKREPATI MORATE TAKOJ ZDAJ!

Če želite izvedeti več o posameznih točkah preventive (16 točk), se lahko naročite za brezplačni telefonski posvet ali pridobite brezplačni video iz programa FUNKCIONALNO MEDENIČNO DNO.

Če imate omenjene težave lahko varno vadite v naši poporodni skupini mamic (z dojenčki).

Preberite tudi sorodne članke:

So keglove vaje res najboljše vaje za medenično dno pri urinski inkontinenci ali prolapsu organov?

Urinska inkontinenca – ali imate tudi vi navado ‘za vsak slučaj na WC’?

Ustavi stresno inkontinenco s tem preprostim trikom!

Urinska inkontinenca – prenehajte z večopravilnostjo na WC-ju!

Delati ali ne delati keglove vaje v nosečnosti?

Zakaj keglove vaje morda ne delujejo na dolgi rok?

Ženske, ali tudi vaš tek spremljajo mokre hlačke?

 

NOBEN DEL TE VSEBINE NI NAVODILO NITI NASVET ZA RAVNANJE, ZATO SE PRED ODLOČITVIJO ZA KAKRŠNEKOLI SPREMEMBE ALI DEJANJA NA PODLAGI TEH VSEBIN NAJPREJ OBVEZNO POSVETUJTE Z VAŠIM OSEBNIM ZDRAVNIKOM.
Posted on Leave a comment

Kdaj in kako začeti z vadbo po porodu

To je eno izmed najpogosteje zastavljenih vprašanj žensk po porodu, ki ga je zaslediti na različnih forumih in v FB skupinah za mamice..
Veliko žensk bi rado čim prej izgubilo odvečne kilograme in si vrnilo predporodno formo telesa, vendar poporodno stanje ni nikoli več enako prejšnjemu. Hormoni in neustrezna telesna drža pustijo svoj pečat.

Klasične smernice pravijo, da ženska lahko začne z vadbo 6 tednov po porodu, ko opravi ginekološki pregled.

Z vadbo? Kaj se šteje pod vadbo? Vse oblike aktivnosti, ki jih ponuja sodoben svet športa in fitnes dvoran? Torej tek, zumba, crossfit, funkcionalni trening, body pump? Če je to tako, potem bi morali z vadbo počakati vsaj 9 – 12 mesecev!

Zakaj?
Ker vsako ženske porod zaznamuje na svoj način. Njena vrnitev v športne vode je odvisna od sledečih dejavnikov:

  • carski rez in način notranjega brazgotinjenja
  • raztrganine oziroma epiziotomija
  • dojenje
  • diastaza rektusov
  • bolečine v križu
  • urinska inkontinenca
  • prolaps organov
  • boleča trtica
  • starost ženske
  • telesna teža
  • predhodne poškodbe in forma telesa
  • število porodov in način porodov
  • večplodne nosečnosti
  • bolečine v medenici
  • kvaliteta tkiv
  • telesna drža

Absolutno odsvetujem vse vadbe, ki vključujejo poskoke ali trebušnjake vsaj eno leto po porodu oziroma do takrat, ko ni več prisotne nobene izmed zgoraj omenjenih težav. (Kdaj začeti s tekom po porodu, si lahko preberete več v istoimenskem blogu).

Ali naj ženska samo čaka 12 mesecev po porodu, da lahko začne z gibanjem?

Absolutno NE, to bi bila skoraj enako velika napaka kot neustrezna vadba! Sodobni človek striktno ločuje pojma VADBA in GIBANJE. Človeško telo potrebuje predvsem konstantno gibanje. Včasih, ko je človek še živel v naravi, je bilo gibanje pogoj za preživetje (lovljenje in nabiranje hrane), telovadbe – kot pojma ni poznal.

Preveri s hitrim TESTOM ali si že pripravljena na klasično vadbo!

Prav tako je za žensko po porodu pomembno GIBANJE. Vendar ne kakršnokoli gibanje. Pravilno gibanje. (Tudi dihanje s prepono je gibanje.) Takšno, ki ji ne povzroča dodatnih bolečin v križu ali medenici, povečevanja diastaze rektusov ali prolapsa organov.

Kaj vsebuje takšno gibanje?
Pravilno dvigovanje in spuščanje otroka in same sebe
Pravilno nošeneje otroka (tudi med dojenjem)
Pravilno dihanje
Pravilno opravljanje gospodinjskih opravil, umivanje las, kopanje otročka, nošenje lupinice
Pravilno sprehajanje z vozičkem ali nosilko
Pravilno spanje

 

Takšna bi morala biti ‘telovadba’ za žensko telo v prvem mesecu po porodu. (Res ni vseeno, kaj ženska počne s svojim telesom, ko je ‘zmehčano’ zaradi delovanja hormonov – dojenje). In če temu dodamo še nekaj vaj za globoke mišice trupa, dihalne vaje in nekaj razteznih, dobimo prvi del programa Poporodni preporod! (Ki vključuje tudi naravne prehranske nasvete). In še to! Ključnega pomena je tudi globinska masaža notranjih brazgotin po carskem rezu ali epiziotomiji. (ki se je naučite izvajati znotraj programa). Več o tem si lahko preberete v blogu Kaj mora vsaka ženska vedet o carskem rezu.

Želite vaditi varno v naših majhnih skupinah za mamice (z dojenčki)? Preverite tu!

Mislite, da ste na pravi poti, ker izvajate 20% sistk popka in keglove vaje?

Preberite si članka:

So tudi vas učili, da 20% sistk popka stabilizira hrbtenico?

Zakaj keglove vaje ne delujejo na dolgi rok oziroma celo škodijo?[/vc_column][/vc_row]

Ali veste, KAJ lahko storite prvih šest tednov po porodu za svoje telo? Katere vaje so priporočljive, če sploh? Naložite si SKLOP BREZPLAČNIH VIDEO VAJ ZA 0 – 6 TEDNOV PO PORODU.

Preglejte še druge sorodne članke avtorice Alje Malis:

PRIROČNIK BABYBOOK: Nazaj v formo po porodu.

PORTAL ISKRENI.NET: Dolgotrajno vozičkanje ni primerno ne za mamo ne za otroka.

PLANET TV (VIDEO): Gibanje mame po porodu

DROGERIEMARKT (ČLANEK): Ohranjajmo kondicijo

Želim prejeti en brezplačni video iz programa Poporodni preporod!