Bolj se bližamo Ekvatorju, manj je multiple skleroze

Ste vedeli, da se s širjenjem zemljepisne širine stran od ekvatorja povečuje tudi tudi število primerov multiple skleroze?

Severity of MS linked to distance from the equator

The low incidence of multiple sclerosis in areas near the equator may be due to ultraviolet light induced suppressor cells to melanocyte antigens

Kaj lahko iz tega sklepamo?

Zemljepisna širina in s tem količina sončne svetlobe, še posebej UV, šteje!

Kritična je količina melanina, pa ne samo v koži, ampak tudi v očeh in možganih (substantia nigra). To velja tudi za Parkinsovo bolezen in Alzheimerjevo demenco, vse bolezni centralnega živčnega sistema. Melanin pa stimulira predvsem UV svetloba.

Kaj sploh je multipla skleroza? Kako jo definira uradna medicina?

Multípla skleróza je kronična avtoimuna vnetna bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Ob procesu propadajo predvsem ovojnice živčnih vlaken zaradi poškodb in izgube mielina.  Značilno so pri istem bolniku prizadeta različna mesta v osrednjem živčevju in ob različnih časih.

Zato ni čudno, kako svetlobna terapija ( s svetlobnimi pripomočki) instantno (v trenutku) izboljša način hoje (kvaliteto giba in tudi njegovo hitrost).

Svetlobno terapijo imenujemo tudi fotobiomodulacija, kar pomeni, da v telo z uvajanjem elektro-magnetnih signalov brez ionizirajočega sevanja (torej določenih svetlobnih valovnih dolžin) vplivamo na prevod le teh v specifične bio-kemične signale, ki ustvarijo nek pozitivni učinek.

Therapeutic Effects of Photobiomodulation Therapy on Multiple Sclerosis by Regulating the Inflammatory Process and Controlling Immune Cell Activity: A Novel Promising Treatment Target (2022)

The benefits of photobiomodulation in animal models of multiple sclerosis: a systematic review and meta-analysis (2024)

Systematic review of photobiomodulation for multiple sclerosis

In takšnih študij je še veliko..

Primer: Če opremimo osebo z MS s kapo za fotobiomodulacijo, kjer skozi lobanjo prejema predvsem bližnjo infrardečo svetlobo, le ta tako vpliva na možganske celice oziroma ATP v mitohondrijih, da oseba z njo lažje oziroma hitreje hodi.

Ker želimo pripraviti o tem video prispevek vsaj treh oseb z MS, ki imajo težave s hojo, lahko ta prispevek posredujete tisti osebi, ki mislite, da bi ji to lahko koristilo oziroma nam pišete na info@vadbenaklinika.si

Nosite sončna očala?

Potem blokirate dostop UV svetlobe do možganov (oziroma blokirate posledice/ukrepe stimulacije nevropsina, fotoreceptorja v očeh za UV svetlobo), kar vpliva na upad melanina v subtanti nigri (črnem delu) možganovine, katerega smo omenjali na začetku zapisa. Preberite več o pasteh nošenja sončnih očal!

Kdor se sooča s to težavo, bi moral tudi podrobneje raziskat vpliv svetlobe oziroma terapijo z rdečo in UV svetlobo.

Sicer pa bi bilo smotrno celostno spremeniti življenjsko okolje v skladu s cirkadiano biologijo. Kaj to pomeni? Za začetek si lahko preberete več v blogu z naslovom Kaj je zastrupljenost z modro svetlobo?

Če ne drugega, bi verjetno veliko primerov MS lahko preprečili. Zgolj v razmislek.

Več o izboljšanju svetlobnih oziroma cirkadianih navad si lahko poslušate v prvem in brezplačnem modulu tečaja SVETLOBNI DNK – CIRKADIANI PROTOKOLI DOLGOŽIVOSTI.

Bolj se bližamo Ekvatorju, manj je multiple skleroze Alja Malis, specialistka za gibanje
Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

BREZPLAČNI TELEFONSKI POSVET?

Imate vprašanje? Kliknite na gumb in prejmite brezplačni telefonski posvet?

Želim brezplačni posvet!