Je sončna svetloba za osebo s fibromialgijo koristna ali škodljiva?

FIBROMIALGIJA, ‘skrivnostna’ bolezen sodobnega časa, ki prizadene predvsem ženske, je ena tistih redkih bolezni, ki jo najbolje odpravlja prava svetloba, ampak v štartu ne sončna!

Zakaj?

Pri fibromialgiji, kjer se pojavljajo nenavadne bolečine, pogosta utrujenost in nespečnost, ne gre ‘samo’ za disfunkcijo mitohondrijev (ki ustvarjajo energijo v celicah), ampak tudi za disfunkcijo kolagena (vezivnega tkiva’ po katerem se prenaša ta energija oziroma enosmerni bio-električni tok). Tukaj govorimo tako o fascijah kot kosteh. Če so te poti poškodovane ali zakrčene (od bolečin), potem so slabši prevodniki in delujejo kot izolatorji. Brez elektrike pa naprave ne delujejo, kajne?

Na Vadbeni kliniki v zadnjem času posvečamo veliko pozornosti zdravilnim učinkom sončne svetlobe, ki uravnava vse procese v našem telesu. (Seveda to velja če jo znamo uporabljati pravilno, kar je dandanes kar izziv, ker živimo pod umetno svetlobo, zato si lahko najprej preberete zapis Kaj je zastrupljenost z modro svetlobo?

Če osebo z fibromialgijo postavimo direktno na sonce, se bo sprva počutila še slabše, ker mitohondriji niso sposobni delati negativno nabite gel vode (EZ water) in je to tako kot da bi v zelo staro hišno napeljavo dali najmočnejše nove električne porabnike.

Zato moramo začeti postopoma in redno s terapijo z rdečo svetlobo (Red Light Therapy), ki ji pravimo tudi fotobiomodulacija.

Kaj je fotobiomodulacija?

 Fotobiomodulacija je biološki proces, kjer v telo z uvajanjem elektro-magnetnih signalov brez ionizirajočega sevanja (torej določenih svetlobnih valovnih dolžin) vplivamo na konverzijo le teh v specifične bio-kemične signale, ki ustvarijo določen pozitivni učinek.

Na PubMedu je kar nekaj študij, pripenjamo tri:

Low-intensity LASER and LED (photobiomodulation therapy) for pain control of the most common musculoskeletal conditions (2022)

Low-Level Laser Therapy for Fibromyalgia: A Systematic Review and Meta-Analysis (2019)

Short- and long-term effects of whole-body photobiomodulation on pain, functionality, tissue quality, central sensitisation and psychological factors in a population suffering from fibromyalgia: protocol for a triple-blinded randomised clinical trial (2022)

Ključnega pomena je vzpostaviti cirkadiano (svetlobno) higieno. (Naložite si brezplačno predavanje, spodaj v komentarju) in se naučite več o svetlobi, saj smo žal večino časa dneva pod modro svetlobo, ki pa žal deluje ravno z nasprotnimi, škodljivimi učinki.

Velikokrat je problem (kjer ga ne pričakujemo) v delovnem svetlobnem okolju. Na primer v javnih ustanovah neonke ali ledice (umetna slaba modra svetloba + flickering – utripanje), nočno delo in drug stres..

Nočno delo, sploh v javnem zdravstvu, je zelo velik problem, saj so na primer zdravniki in kirurgi izpostavljeni močni modri svetlobi, medtem ko v naravi ponoči svetlobe ni (niti rdeče, kaj šele izolirane modre, ki izčrpava telo) in to na račun regeneracije – (avtofagije in mitogeneze), ki je tako zelo nujna.

Vsak s fibromialgijo bi se moral vprašati, kakšno svetlobo uporablja po sončnem zahodu, kdaj hodi spat, ali zjutraj vidi ‘živo’ jutranjo dnevno svetlobo, kakšni svetlobi je izpostavljen čez dan in koliko hrane s sončno svetlobo poje.

Pa tudi to še ni vse.. Je pa en velik začetek.

Vsekakor bi lahko raziskali še pomoč zunanjih stumulatorjev vagusnega živca, kot je na primer Pulsetto, pa pusimo to za drugič.

Brezplačni prvi modul edinstvenega priročnika SVETLOBNI DNK – CIRKADIANI PROTOKOLI DOLGOŽIVOSTI – vse o svetlobi, kar pomeni tudi vse o prehrani, načinu gibanja in čemu se je dobro izogibati.

Je sončna svetloba za osebo s fibromialgijo koristna ali škodljiva? Alja Malis, specialistka za gibanje
Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

BREZPLAČNI TELEFONSKI POSVET?

Imate vprašanje? Kliknite na gumb in prejmite brezplačni telefonski posvet?

Želim brezplačni posvet!